Bajkowy Ogród w Krakowie – Roślinne miejsca

Bajkowy Ogród w Krakowie – Roślinne miejsca

Ogród Botaniczny UJ w Krakowie to jedno z najbardziej urokliwych, roślinnych miejsc jakie znamy. Jest stosunkowo duży i świetnie rozplanowany. Składa się z kilku głównych alejek i wielu bocznych, małych ścieżek. Można w nieskończoność spacerować właśnie tymi niewielkimi alejkami, zawsze znajdzie się też jakaś zaciszna ławka lub urokliwa altana. W zewnętrznej części ogrodu jest też kilka oczek wodnych, staw i fontanna. To idealne miejsce na romantyczną randkę lub wyciszający spacer.

Różnorodność i harmonia

Ogród jest bardzo różnorodny, przechadzając się alejkami natrafiamy między innymi  na kolekcję skalniaków, ciekawych drzew, ogródek wiejski, różany, a także roślinne pomniki przyrody. Bardzo ciekawa jest też kolekcja roślin leczniczych i użytkowych, fajnie zobaczyć jak w naturze wygląda to, czego używamy na co dzień np. kawa albo tłuszcze. Najfajniejsze jednak jest to, że wszystkie kolekcje są harmonijnie połączone. Nie ma jakichś sztucznych podziałów. Po prost spacerujemy po kameralnym parku i mimochodem poznajemy rośliny.

Ogród Kwitnący

Dla Krakusów, ogród może być naprawdę uzależniający (tak jak dla nas 😉 ). To ze względu na to, że jest tutaj bardzo dużo roślin kwitnących. Świetne rozplanowanie przestrzeni, dodatkowo sprawia, że wszędzie jest mnóstwo kolorów i są one za każdym razem inne 🙂 Można, więc odwiedzać ogród cały sezon i ciągle poznawać nowe rośliny. Po prostu bajka!

Tropikalni rekordziści

Oczywiście w ogrodzie znajdują się też szklarnie z tropikalnymi roślinami. Szklarnie są dwie, pierwsza Victoria, znajdująca się niedaleko wejścia do ogrodu i druga Jubileuszowa usytuowana na jego końcu. Victorię podzielono na pięć pomieszczeń, warto tutaj zobaczyć niesamowite rośliny wodne, między innymi Victorię Brazylijską, od której pochodzi nazwa szklarni. W ostatnim pomieszczeniu znajduje się niewielka kaktusiarnia. Nas szczególnie urzeka paprociarnia. Znajdziecie tam chyba wszystkie rodzaje paproci, przy okazji dowiadując się jak niesamowicie różnorodna jest to roślina. Zdołali nią zapełnić całe pomieszczenie i wcale nie jest nudno 😉 W szklarni Jubileuszowej są między innymi olbrzymie monstery, kolekcja sagowców, a także dziwaczne, a jednocześnie piękne rośliny owadożerne. Ogród botaniczny w Krakowie jest najstarszy w Polsce. Ma ponad 230 lat i ze względu na swój staż może pochwalić się bardzo ciekawymi okazami roślin. To tutaj znajduje się jedna z największych i najstarszych w Europie kolekcji sagowców. Dodatkowo można też wstąpić do storczykarni, to osobny budynek, w którym z kolei jest najstarsza i największa w Polsce kolekcja storczyków.

Rośliny w centrum miasta

Kiedy ogród powstawał był na obrzeżach miasta, teraz te obrzeża to centrum Krakowa. Od rynku dzieli go około dziesięć minut pieszo. Bilet kosztuje 9 zł, zawiera nielimitowany czas w ogrodzie, wstęp do wszystkich szklarni i muzeum botanicznego. Uważamy, że to jedno z najfajniejszych miejsc na spokojny spacer, randkę, wycieczkę edukacyjną, czy wyprawę z dzieciakami. Nie wiemy jak oni to robią ale za każdy razem jak tam jesteśmy, nie ma tłumów, ani nieprzyjemnego tłoku. Przypisujemy to fantastycznemu zagospodarowaniu przestrzeni 🙂  Jeśli wybieracie się do ogrodu sprawdźcie jego atrakcje, możecie trafić na fajne wydarzenia lub roślinne warsztaty. Mają prężnie działającego Facebooka, warto więc tam zajrzeć przed wizytą. Ogród zamykany jest przed końcem października i otwierany na wiosnę. Zawsze lepiej sprawdzić terminy i godziny otwarcia, bo bywają ruchome. Mamy nadzieję, że też zarazicie się miłością do tego pięknego miejsca.
Do zobaczenia w Ogrodzie 🙂

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *