Ciekawe

Ciekawe rośliny

Oryginalne i ciekawe rośliny coraz pewniejszym krokiem wkraczają do naszych mieszkań. Szukasz czegoś niebanalnego? Sprawdź nasze ciekawe propozycje!

Filter

Rośliny doniczkowe to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów. Przez wiele lat pozostawały nieco zapomniane, a kolekcja w większości domów ograniczała się do paproci, zielistek, gdzieniegdzie można było spotkać egzotyczną jukę. Obecnie trudno spotkać wnętrze, w którym nie ma przynajmniej kilku zielonych okazów, a ogromny wybór w sklepach potęguje ten trend. Wśród wielu odmian i gatunków wyróżnić można takie, które powróciły do łask, ale również zupełnie nowe, ciekawe rośliny, które są swego rodzaju nowością.

Sklep z roślinami Lola Flora to miejsce, w którym kupisz gatunki pochodzące z najodleglejszych zakątków świata. W naszej ofercie nie zabrakło również klasyków, które wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Podstawowe błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych

Mnóstwo gatunków roślin doniczkowych wyróżnia się wysoką odpornością na warunki panujące w pomieszczeniu. Rośliny super-wytrzymałe to najlepszy wybór dla osób początkujących oraz tych, które szukają efektownych rozwiązań przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Warto jednak podkreślić, że nawet najmocniejsze gatunki wymagają pewnych czynności, bez których ich wzrost zostanie zahamowany, a roślina straci swój urok lub zupełnie zmarnieje.

Jak uprawiać rośliny doniczkowe? Jakie są podstawowe błędy w pielęgnacji uniemożliwiające hodowlę?

 • Nieodpowiednie stanowisko. Jedna z podstawowych kwestii, aby roślina mogła prawidłowo się rozwijać, to odpowiednie stanowisko. Kupowanie rośliny pod wpływem impulsu i brak planu na jej umiejscowienie, to pierwszy krok do niepowodzenia uprawy. Zanim więc wybierzesz konkretny gatunek, upewnij się, że warunki w Twoim mieszkaniu będą spełniały jej oczekiwania.
 • Zbyt mało lub zbyt dużo wody. Rośliny, nawet te cierpliwe i niewymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, oczekują przynajmniej niewielkiego zainteresowania. Systematyczne podlewanie to minimum, które należy im zapewnić. Jednak pamiętaj, że każda ze skrajności nie jest dobra, a zbytnia nadgorliwość w nawadnianiu może doprowadzić do gnicia korzeni, żółknięcia i więdnięcia liści oraz utraty kwiatów. Rada? Zachowaj umiar. Najlepiej podlewać rośliny po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. I pamiętaj, że nawet kaktusy i sukulenty potrzebują wody.
 • Przenawożenie roślin. Kolejny błąd, który nierzadko spowodowany jest błędnym przekonaniem, że im większe i częstsze dawki nawozu, tym roślina będzie bujniejsza. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak w przypadku podlewania, tak i podczas nawożenia trzeba zachować umiar, a dawkowanie dostosować ściśle do zaleceń producenta, które znajdziesz na opakowaniach. Zbyt duże ilości nawozu skutkują zasoleniem podłoża, w efekcie czego roślina przestanie rosnąć lub spowodujesz jej obumarcie.
 • Niewłaściwy rozmiar doniczki. Za małą doniczkę poznasz po korzeniach wystających z podłoża. Oznacza to, że roślina wymaga przesadzenia. Kupując nową doniczkę, zdecyduj się na niewiele większy rozmiar. Przesadzenie rośliny do zbyt dużej doniczki spowoduje natychmiastowe zahamowanie wzrostu, a cała energia rośliny zostanie ulokowana w rozroście korzeni.

Ciekawe rośliny w sklepie Lola Flora

Rośliny doniczkowe możesz uprawiać nie tylko w salonie, ale również w kuchni, sypialni, a nawet łazience. Warunkiem jest dopasowanie właściwych gatunków do konkretnych pomieszczeń, uwzględniając poziom nasłonecznienia, czy wilgotności powietrza.

Ciekawe rośliny światłolubne

 • Sansevieria (masoniana, moonshine, gold flame) – największą popularność zdobyła dzięki swoim właściwościom oczyszczającym powietrze. Oprócz tego jest gatunkiem niewymagającym, łatwym w uprawie, który dostosuje się zarówno do pomieszczeń słonecznych, jak i zacienionych. Sansevieria spotykana jest często w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, restauracjach, czy placówkach medycznych.
 • Starzec Rowleya – oryginalny i megaciekawy sukulent, którego zwisające pędy do złudzenia przypominają sznury pereł. Charakterystyczne kuleczki pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ponieważ jest to główny magazyn, w którym starzec przechowuje wilgoć.
 • Begonie (maculata, ferox, looking glass, rex spiralis, inca flame) – mnogość odmian begonii zaskakuje nawet doświadczonych hodowców. W zależności od odmiany, różni je pokrój, wielkość oraz wybarwienie liści, wysokość, czy obecność kwiatostanów, jednak większość z nich stanowi atrakcyjną wizualnie propozycję, docenianą przez wielu kolekcjonerów i znawców roślin doniczkowych.

Ciekawe rośliny do cienia

 • Paprocie (łosie rogi, paproc krokodyla, coniogramme, nagółka jarzębolistna, dawalia, asplenium) – wśród propozycji roślin cieniolubnych nie mogło zabraknąć paproci, które z przytupem powróciły do wnętrz. Mnogość odmian pozwala dobrać taką, która harmonijnie stopi się z każdym pomieszczeniem, jednak każda z nich preferuje stanowiska lekko zacienione oraz wysoki poziom wilgoci. Szukasz rośliny do łazienki? Paproć będzie jednym z trafniejszych wyborów.
 • Calathea (lancifolia, network, ornata, majestatica, roseopicta rosy) – gatunek, który potrzebuje zacienionych i wilgotnych stanowisk. Świetna do łazienek. Wyróżnia się wielobarwnymi liśćmi, których cechą charakterystyczną jest umiejętność zmiany położenia blaszek liściowych (wieczorem i nocą ustawiają się w pozycji pionowej). Co więcej, calathea jest rośliną nietoksyczną, a więc sprawdzi się w mieszkaniach, w których przebywają koty.
 • Syngonium neon – jeden z bestsellerów. Gatunek cieszy się bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na oryginalne i wielobarwne liście, a także egzotyczny charakter. Syngonium wybierany jest przez kolekcjonerów oraz jako opcja na prezent.
 • Ceropegia woodii – egzotyczna roślina zwisająca, idealna nawet dla osób początkujących. Atrakcyjny pokrój, dekoracyjne liście zdobione marmurkowym wzorem oraz piękne kwiaty to tylko nieliczne zalety tego ciekawego sukulenta liściowego. Ceropegia należy do grupy roślin pnących, które możesz aranżować w dowolny sposób oraz formować za pomocą przycinania.

Powyższe to nie jedyne ciekawe rośliny dostępne w sklepie Lola Flora, dlatego zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie