Do łazienki

Rośliny do łazienki

Planujesz ozdobić swoją łazienkę roślinnością, ale obawiasz się, że pomieszczenie nie spełni niezbędnych wymagań? Poznaj rośliny idealne do łazienki!

Filter

Założenie, iż łazienka jest pomieszczeniem, w którym nie można uprawiać roślin doniczkowych, jest co najmniej błędne. Co więcej, mnóstwo gatunków odnajdzie się w niej wyjątkowo dobrze, a dla niektórych takie warunki są wręcz idealne. Zielone akcenty w łazience stały się ostatnio bardzo modne, a branżowe czasopisma prześcigają się w inspirujących publikacjach. Uzupełnienie wystroju o rośliny doniczkowe sprawdzi się głównie we wnętrzach bazujących na prostych formach i naturalnych surowcach. Aranżacja łazienki nie powinna ograniczać się wyłącznie do niezbędnej armatury – nawet niewielki dodatek natury nada pomieszczeniu oryginalny charakter.

Czym kierować się podczas zakupów roślin do łazienki i jakie gatunki wybierać? W sklepie Lola Flora zebrałyśmy ciekawe gatunki, które wprowadzą do pomieszczenia wyjątkowy klimat. Niezależnie od metrażu oraz stylu wykończenia.

Zasady hodowli kwiatów w łazience

Choć, naszym zdaniem, łazienka jest pomieszczeniem, które nie stanowi przeszkody w uprawie kwiatów doniczkowych, warto poznać podstawowe zasady hodowli. Zwiększy to szanse na bezproblemowe przyjęcie się oraz prawidłowy rozwój rośliny.

  • Ustaw roślinę w bezpiecznej odległości od miejsca, w którym często korzystasz z produktów chemicznych, dezodorantów, lakierów do włosów lub detergentów. Opary wspomnianych produktów unoszące się bezpośrednio nad rośliną mogłyby wpłynąć na jej rozwój.
  • Często wietrz pomieszczenie.
  • Rośliny zamieszkujące łazienki pobierają wilgoć z powietrza, dlatego należy ograniczyć podlewanie.
  • W przypadku roślin, które gorzej znoszą całkowity cień, warto pomyśleć o dodatkowych źródłach światła. Bardzo dobrze sprawdzają się energooszczędne punkty świetlne z diodami LED, które doświetlą Twoje rośliny. Można również co jakiś czas przenosić doniczkę w inne, bardziej słoneczne miejsca w mieszkaniu, jednak w tym przypadku zalecamy ostrożność. Nie wszystkie gatunki lubią częste zmiany stanowiska.
  • Jeśli w Twojej łazience znajduje się okno, unikaj ustawiania doniczek bezpośrednio na parapecie, szczególnie jeśli jest to okno z południową ekspozycją. Większość gatunków wilgociolubnych, które dobrze czują się w specyficznym klimacie łazienki, nie toleruje zbyt dużego nasłonecznienia.

Jakie jeszcze zasady warto mieć na uwadze?

Podobnie jak inne rodzaje, tak i rośliny do łazienki mają określone wymagania, zgodne z wymaganiami konkretnego gatunku. Przed zakupem wybranego okazu, dokładnie zapoznaj się z wytycznymi, głównie po to, by uniknąć błędów niweczących marzenia o posiadaniu łazienki z naturalnymi, zielonymi akcentami.

Ponadto, rośliny, które dobrze czują się w wilgotnym klimacie łazienki, mogą być uprawiane także w innych pomieszczeniach. W takiej sytuacji musisz liczyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem rośliny na wodę i pamiętać o regularnym podlewaniu, zraszaniu roślin lub zamontowaniu specjalnych nawilżaczy powietrza.

Rośliny do ciemnej łazienki w sklepie Lola Flora

O ile wybór roślin do łazienki, w której nie brakuje światła dziennego, nie stanowi problemu, tak ciemne łazienki stanowią nie lada wyzwanie do ich właścicieli. Aby poszukiwania zakończyły się sukcesem, musisz zwrócić uwagę na grupę roślin cieniolubnych, które radzą sobie nawet w trudnych warunkach stanowiskowych, a niedobory światła nie są przeszkodą uniemożliwiającą uprawę. Warto podkreślić, że wśród roślin do łazienki znajdziesz nie tylko kwiaty doniczkowe stojące, ale również okazy zwisające.

Poznaj rośliny doniczkowe, które możesz uprawiać w łazience.

Anthurium – nazywana również ‘jęzorem teściowej’ to idealna przedstawicielka roślin do łazienki. Charakteryzuje się owalnymi lub sercowatymi liśćmi oraz dużym, kolorowym kwiatostanem. To właśnie od kształtu kwiatów zaczerpnięto skojarzenie dla potocznej nazwy gatunku. Choć naturalnie występują na koronach drzew w Ameryce Północnej, to z powodzeniem zaadoptowała się jako gatunek doniczkowy. Anthurium preferuje dużą wilgotność powietrza, dlatego łazienka jest dla niej bardzo dobrym miejscem do rozwoju.

Alocasia – gatunek, który odnajdzie się różnych częściach mieszkania, jednak w każdym z nich należy zapewnić roślinie wysoki poziom wilgoci. Wydaje się więc, że najbardziej sprzyjającym będzie dla niej klimat panujący w łazience. Alocasia wyróżnia się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi z widocznym, jasnym unerwieniem. Gatunek jest niezwykle urodziwy i efektowny, przez co znalazł się w grupie chętnie wybieranych, zwłaszcza przez klientów, którzy narzekają na trudne warunki uprawowe.

Paprocie – rodzina paproci bogata jest w atrakcyjne wizualnie odmiany, które dodatkowo uwielbiają wilgoć i półmrok panujący w tradycyjnych łazienkach. Wśród najciekawszych wymienić można łosie rogi, asplenium, czy coniogramme.

Philodendron – gatunek bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na łatwość uprawy i szybki wzrost. Philodendron zajmuje mocną pozycję w grupie roślin pnących, dlatego ciężko jest znaleźć dom, w którym nie występuje chociaż jeden egzemplarz. W zależności od odmiany poszczególne rośliny różnią się wybarwieniem liści, jednak każda z nich preferuje dużą wilgotność powietrza. W salonie czy sypialni wymaga regularnego podlewania i zraszania, dlatego łazienka wydaje się dla niego środowiskiem niemal idealnym.

Stromanthe triostar – egzotyczna roślina wieloletnia, której środowiskiem naturalnym są obszary Ameryki Środkowej. Podłużne, wielokolorowe liście to cecha, która przykuwa spojrzenie i czyni z rośliny jedną z najpiękniejszych w grupie gatunków do łazienki. Inne to przede wszystkim elegancki i dostojny pokrój oraz szybki przyrost. Rośnie na wysokość nawet 1 metra, dlatego warto zaplanować dla niej dogodne miejsce uwzględniające możliwy przyrost.

Jak widzisz, bogactwo wśród roślin doniczkowych pozwala zagospodarować niemal każdą przestrzeń, nawet ciemne i wilgotne łazienki. Zobacz, jakie jeszcze gatunki kupisz w sklepie Lola Flora.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie