Do salonu

Rośliny do salonu

Zadbane i bujne rośliny sprawią, że Twoje mieszkanie nabierze wyrazu, a salon zyska przytulny klimat. Sprawdź, jakie gatunki ożywią stylistykę salonu.

Filter

Kontakt z roślinnością przynosi szereg korzyści – wprowadza ciepły i kameralny klimat, ożywia przestrzeń, wycisza i koi po męczącym dniu. Rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze, a ich obecność to ulga dla oczu i świetny sposób na relaks. Ponadto, jednym z najchętniej lansowanych trendów w projektowaniu wnętrz, jest ‘urban jungle’, zielona dżungla nawet w samym sercu miasta, czyli natura, która odmieni pomieszczenie i podkreśli jego styl. Zielone akcenty sprawdzą się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego metrażu, czy sposobu wykończenia. Cechą roślin doniczkowych jest również różnorodność, dzięki czemu nie ma problemów z wyborem właściwych gatunków.

Wybierając rośliny do salonu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które w dużym stopniu przekładają się na efekt. W sklepie Lola Flora kupisz rośliny doniczkowe do salonu tradycyjnego i nowoczesnego, urządzonego w minimalistycznym stylu skandynawskim, jak i pełnym przepychu i blasku stylu glamour. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i odmień wystrój Twojego salonu!

Jak dobierać rośliny doniczkowe do salonu

Zastanawiasz się, jakie gatunki wybrać do swojego domu? Które rośliny doniczkowe najpełniej odzwierciedlą jego charakter, a jednocześnie będą współgrały z Twoim stylem życia?

Zakup niewłaściwych gatunków, może zakończyć się jedną wielką klapą, a zamiast zielonego wnętrza, zyskasz jedynie kolejny kłopot i kilka doniczek z suchymi i bezlistnymi łodygami. Oczywiście, bardzo dobrze znamy ten problem oraz obawy naszych klientów, dlatego zawsze radzimy dokładnie zaplanować zakupy, a wyborów dokonywać w oparciu o rzeczywiste potrzeby i okoliczności.

Prawdą jest, że każde pomieszczenie może być bazą dla roślin doniczkowych. Podobnie jak każda osoba może być właścicielem kilku zielonych okazów. Niemniej, prawdziwe jest również stwierdzenie, że nie każdy kwiat pasuje do każdego wnętrza i do każdej osoby.

Jak zatem dobierać rośliny? Czym kierować się podczas zakupów? Poznaj 3 podstawowe zasady.

  • Rośliny dobieraj pod kątem stanowiska. Co to oznacza? Poszczególne gatunki mają zróżnicowane upodobania co do miejsca, w którym czuja się najlepiej. O ile niektóre najlepiej będą rosły na stanowiskach wysoko nasłonecznionych, tak dla innych wielogodzinne operowanie promieni słonecznych, może doprowadzić do utraty zdrowotności, a w konsekwencji nawet do obumarcia.

Najlepszą opcją jest rozproszone światło, jednak są również pomieszczenia zacienione, które przez większa część dnia pozostają w lekkim półmroku. Do takich wnętrz najlepiej sprawdzą się gatunki cieniolubne, które zadowolą się bardzo skąpym światłem. Przed zakupem upewnij się, że wybrana roślina preferuje warunki panujące w Twoim domu.

  • Styl życia i stopień zaawansowania. Jesteś początkującym hodowcą? Praca i zainteresowania zajmują większą część dnia, a do domu wracasz dopiero późnym wieczorem? Dużo podróżujesz? Jeśli wszystkie trzy pytania uzyskały odpowiedź potwierdzającą, nie ma innego wyjścia, jak skupić się na roślinach super-wytrzymałych. Tak, nawet wśród roślinności istnieją gatunki, które wymagają minimum Twojej uwagi, dlatego dostosuj oczekiwania do swoich możliwości. Rośliny doniczkowe charakteryzujące się wysoką odpornością, do prawidłowego rozwoju potrzebują wyłącznie w miarę regularnego podlewania i sporadycznego nawożenia. Najmocniejsze z nich zniosą nawet miesięczne przerwy w nawadnianiu!
  • Obecność dzieci i czworonogów. Na rynku dostępne są rośliny doniczkowe, które zawierają silne toksyny. Co ważne, mnóstwo z nich to gatunki, które cieszą się ogromną popularnością. Jeśli w Twoim domu mieszkają małe dzieci lub czterołapy przyjaciel, zwłaszcza kot, sprawdzenie toksyczności roślin powinno być pierwszą kwestią, jaką musisz wziąć pod uwagę. Pamiętaj, że zjedzenie fragmentów takiej rośliny może mieć przykre w skutkach konsekwencje zdrowotne.

Aranżacje roślin doniczkowych w salonie – garść inspiracji

Skoro już wiesz, czym kierować się podczas zakupów roślin do salonu, zerknij na nasze propozycje modnych aranżacji. Sklep Lola Flora zebrał pokaźną kolekcję roślin doniczkowych, które wpasują się w kompozycję każdego wnętrza, niezależnie od stylu wykończenia. Zobacz, jak ciekawie wpleść zielone akcenty do salonu.

Planując aranżację wnętrza, weź pod uwagę jego wielkość. Na ogół zaleca się, by do salonów wybierać gatunki duże i okazałe, które nie znikną pomiędzy innymi elementami dekoracji i wyposażenia. W tej roli świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju palmy i fikusy, które właściwie pielęgnowane mogą osiągnąć dość spore rozmiary.

Do wnętrz urządzanych w stylu minimalistycznym i skandynawskim idealne będą gatunki eleganckie, a jednocześnie takie, które nie przytłoczą swoją obecnością. Sugerujemy zerknąć w kierunku monster i skrzydłokwiatów. Ciekawym gatunkiem jest również oryginalna calathea, która wyróżnia się licznymi odmianami (orbifolia, warscewiczi, medallion, ornata) i każda jest tak samo efektowna.

Jeśli oprócz kwiatów stojących planujesz uzupełnić wystrój gatunkami pnącymi lub zwisającymi, za pomocą których stworzysz przykuwającą wzrok zieloną kaskadę na ścianie lub wzdłuż mebli, koniecznie zwróć uwagę na liczne odmiany philodendrona. Tu warto wspomnieć o odmianach o większym pokroju, dzięki czemu nie znikną w salonie, np. pedatum, hastatum, imperial.

Inne gatunki, którymi udekorujesz swój salon, a które zdecydowanie zasługują na wzmiankę, to przede wszystkim strelicja, egzotyczny bananowiec, caladium, czy homalomena.

Pamiętaj również, że oprócz samych roślin, warto zwrócić uwagę na donice i osłonki, w których zamieszkają Twoje kwiaty. W sklepie Lola Flora znajdziesz oryginalne wzory i kolory ceramicznych doniczek i osłon, przy czym większość z nich wykonano ręcznie, dzięki czemu podkreślą urodę roślin, ale również całego wnętrza. Z naszą pomocą skomponujesz idealnie harmonijną i niebanalną dekorację salonu.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie