Pnące

Rośliny pnące

Rośliny pnące to oryginalny sposób na dekorację wnętrza. Zobacz, jak wyeksponować pnącza i jakie gatunki sprawdzą się w Twoim mieszkaniu.

Filter

Roślinność daje nieograniczone możliwości aranżacji. Wybór jest ogromny, jednak wśród tej mnogości bez trudu wybierzesz gatunki, których potrzebujesz, i które świetnie poczują się w Twoim domu. Jedną z opcji, aby efektownie zazielenić przestrzeń, są rośliny pnące, których cechą charakterystyczną jest fakt, iż mają zdolność do wspinania się po różnego rodzaju podporach. Co więcej, w większości przypadków gatunki z kategorii pnących są roślinami o niewielkich wymaganiach stanowiskowych, dlatego będą świetną ozdobą nawet w zacienionych pomieszczeniach.

Jak zaaranżować przestrzeń wykorzystując rośliny pnące? Jakie warunki preferują i jak w oryginalny sposób wyeksponować je w pomieszczeniu? Poznaj ciekawe gatunki i odmiany, które należą do najchętniej wybieranych pnączy, przeznaczonych do uprawy w domowych warunkach.

Rośliny pnące w doniczkach – najważniejsze cechy

We wstępie zaznaczyłyśmy, iż pnącza są bardzo ciekawą alternatywą dla osób poszukujących nowych inspiracji w aranżacji pomieszczeń. Rośliny pnące wyróżniają się przede wszystkim łatwością, z jaką przystosowują się do warunków panujących we wnętrzu. Dzięki swojej formie potrafią wspinać się po różnego rodzaju podporach, takich jak metalowe obręcze, kratki, paliki, ale to nie wszystko, ponieważ gatunkom pnącym wystarczy jakikolwiek stały element wyposażenia danego pomieszczenia. Regał? Półka? Jak najbardziej! Pnącza nie są kapryśne i zadowolą się nawet fragmentami mebli.

Jakie jeszcze cechy roślin pnących warto wymienić?

  • Szybki przyrost – zdecydowana większość gatunków pnących to rośliny, które szybko rosną. Jest to spowodowane ich ekspansywną naturą, która ułatwia im przetrwanie w warunkach naturalnych. Rośliny te dość sprawnie porastają kolejne fragmenty przestrzeni, dlatego zaleca się, by kontrolować długość pędów i przycinać je do pożądanego rozmiaru.
  • Łatwość uprawy – dobra wiadomość zwłaszcza dla osób początkujących! Pnącza to rośliny, które świetnie czują się jako ozdoba mieszkań oraz biur, a co najważniejsze – nie mają specjalnych wymagań w kwestii stanowiska oraz podłoża. Musisz jednak pamiętać, żeby nie narażać ich na bezpośrednią i długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne. Najbezpieczniej będzie ustawić je w miejscach półcienistych lub w rozproszonym świetle. Zobacz inne gatunki roślin cieniolubnych.
  • Zajmują niewiele miejsca – choć pnącza mogą rozrosnąć się do pokaźnych rozmiarów, to sama część znajdująca się w doniczce nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli więc chcesz wnieść do pomieszczenia odrobinę zieleni, ale nie dysponujesz przestronnym wnętrzem, koniecznie zerknij na rośliny pnące. Podobne właściwości wykazują gatunki zwisające! Aby ustawić doniczkę, wystarczy skrawek półki lub naścienny kwietnik, ponieważ cały potencjał dekoracyjny znajduje się w okazałych pnączach.
  • Łatwość rozmnażania – marzysz o zwiększeniu liczby roślin doniczkowych w swoim domu? Okazuje się, że rozmnażanie roślin pnących jest tak samo banalne, jak ich pielęgnacja, a do pozyskania młodych roślin wystarczy, że odetniesz końcówkę pędu i włożysz do szklanki z wodą, do momentu wypuszczenia nowych korzonków.

Przykłady roślin pnących w sklepie Lola Flora

W sklepie Lola Flora znajdziesz gatunki w różnorodnych kształtach i sposobie prowadzenia pnączy, dlatego nie powinno być problemu z wyselekcjonowaniem takiego, który będzie idealnym odzwierciedleniem oczekiwań. Wiemy, że szeroki wachlarz możliwości nie ułatwia zadania, dlatego przedstawimy Ci gatunki, które są niejako przedstawicielami w swojej kategorii, i które nasi klienci i klientki wybierają najchętniej.

Chcemy podkreślić, iż niektóre odmiany pojawiają się cyklicznie i nie zawsze są dostępne, dlatego, jeśli jakaś szczególnie skradła Twoje serce, zachęcamy do finalizacji zakupów.

Monstera

Odmiany, jakie znajdziesz w sklepie Lola Flora, to między innymi Monstera deliciosa, monstera asandoni oraz monstera variegata. Monstera jest hitem ostatnich sezonów, a jej popularność zauważyli nawet popularni projektanci wnętrz. Jesteśmy przekonane, że niejednokrotnie rzuciła Ci się w oczy w branżowych czasopismach. Bardzo efektowna i okazała, a do tego – niewymagająca. Monstera preferuje stanowiska z rozproszonym światłem, umiarkowane podlewanie i wspomaganie w sezonie wegetacyjnym poprzez stosowanie nawozów mineralnych.

Philodendron

Gatunek banalnie prosty w uprawie, przez co zyskał ogromną popularność głównie wśród osób, które nie chcą poświęcać roślinności domowej zbyt dużo czasu. W naszej ofercie znajdziesz takie odmiany jak philodendron hastatum, philodendron micans, czy philodendron cobra i każda z nich jest tak samo bezproblemowa. Bardzo dobrze czuje się w półcienistych pomieszczeniach, a swoją urodę najlepiej eksponuje płożąc się lub wspinając po solidnych podporach.

Epipremnum

Prawdopodobnie najbardziej znany przedstawiciel gatunków pnących, który triumfalnie powraca na salony. Pstrokate ulistnienie, niewielkie wymagania i duża tolerancja na warunki panujące w pomieszczeniach, stawiają epipremnum na wysokim stopniu podium w kategorii pnączy. Co więcej, może on osiągnąć nawet 2 metry długości, dlatego warto dobrze zaplanować dogodne stanowisko.

Zapoznaj się z pełną ofertą roślin pnących w sklepie Lola Flora. W przypadku pytań prosimy o kontakt.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie