Cieniolubne

Rośliny cieniolubne

Rośliny do cienia – gatunki, które świetnie radzą sobie w miejscach z mniejszym dostępem naturalnego światła. Masz miejsce oddalone od okna, pomieszczenie z północną wystawą lub takie, w którym nawet za dnia jest dość ciemno? Ta grupa roślin jest dla Ciebie 🙂

Filter

Rośliny cieniolubne to doskonała propozycja do wnętrz pozbawionych swobodnego dostępu do światła. Poznaj gatunki preferujące skąpo oświetlone stanowiska.

Jednym z najczęściej zadawanych nam pytań, jest to dotyczące możliwości hodowania roślin w zacienionych mieszkaniach, szczególnie tych z północną ekspozycją okien. Pomieszczenia te charakteryzuje bardzo skąpe i mocno rozproszone oświetlenie, dlatego wśród klientów panuje przekonanie, iż zagospodarowanie tak trudnych miejsc, jest problematyczne.

Otóż spieszymy wyjaśnić, że nawet kłopotliwe pomieszczenia, takie jak ciemny pokój, łazienka z niewielkim oknem oraz wszelkie stanowiska oddalone od naturalnego światła, można zazielenić! Rozwiązaniem są rośliny cieniolubne, które do rozwoju nie potrzebują intensywnego nasłonecznienia, co więcej – zacienione miejsca są dla nich wręcz idealne.

Jeśli więc Twoim marzeniem jest stworzenie w mieszkaniu namiastki miejskiej dżungli, koniecznie zapoznaj się z ofertą roślin cieniolubnych w sklepie Lola Flora. Jesteśmy przekonane, że znajdziesz wśród nich egzemplarze, które staną się efektowną dekoracją wnętrz.

Czy rośliny cieniolubne lubią cień?

Na początek warto podkreślić, że rośliny nie lubią cienia. Tak, nawet gatunki cieniolubne. One go po prostu znoszą i tolerują. Potoczna nazwa ‘cieniolubne’ jest więc nieco myląca.

Żeby wyjaśnić to zagadnienie bardziej szczegółowo, musimy cofnąć się kilka lub kilkanaście lat, kiedy to na lekcjach biologii uczono nas o fotosyntezie zachodzącej w komórkach roślinnych zawierających chlorofil. Dowiedzieliśmy się wówczas, iż jednym z czynników umożliwiających roślinie przeprowadzenie fotosyntezy, jest światło. W efekcie procesu rośliny wytwarzają życiodajną energię oraz związki organiczne, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Czy jest więc możliwe, że niektóre gatunki rosną pomimo braku wystarczającej ilości światła? Słowa klucze to w tym przypadku ‘wystarczająca ilość światła’. Dla roślin cieniolubnych, a raczej cienioznośnych, ilością wystarczającą jest minimum, które dla innych gatunków mogłoby być zabójcze.

W wyniku wielu lat ewolucji i zmian w budowie liści, niektóre rośliny zdołały przystosować się do mniej korzystnych warunków klimatycznych i siedliskowych. Efektem jest umiejętność radzenia sobie na stanowiskach zacienionych lub z niewielką ilością naturalnych promieni słonecznych. Właśnie dlatego gatunki cieniolubne sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach, w miejscach oddalonych od okna lub na stanowiskach, na których dostęp światła blokowany jest przez firany, ciężkie zasłony lub rolety.

Zalety roślin cieniolubnych

Rośliny doniczkowe należące do grupy dobrze znoszących cień, to najczęściej gatunki egzotyczne, których naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne. Warunki, do których musiały się przystosować, to przede wszystkim duża wilgotność powietrza, wysoka temperatura, a także rozproszone, często krótkotrwałe nasłonecznienie. Czynniki te spowodowały, iż gatunki cieniolubne to zazwyczaj rośliny wyjątkowo odporne na zastane warunki, a ponadto – z łatwością dostosowujące się do ich zmienności.

To właśnie odporność jest ich największą zaletą. Rośliny cieniolubne polecane są nawet początkującym miłośnikom kwiatów, głównie ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Nierzadko nazywane są również roślinami żelaznymi, które do prawidłowego rozwoju wymagają wyłącznie umiarkowanego podlewania.

Jeśli więc jesteś osobą, która dużo pracuje, często wyjeżdża lub po prostu chciałaby rośliny doniczkowe, których nie trzeba codziennie doglądać, zdecyduj się na wytrzymałe i mało kłopotliwe gatunki cieniolubne.

Przykładem jest Zamioculcas – gatunek, który poradzi sobie w każdych warunkach. Ponadto, wyróżnia się efektownymi i pięknie wybarwionymi liśćmi oraz strzelistą formą, przez co stanowi optymalny wybór dla osób poszukujących kwiatów eleganckich i dekoracyjnych, a jednocześnie superwytrzymałych.

Czy rośliny cieniolubne mają wady? To zależy, ponieważ cecha, która dla jednej osoby jest wadą, dla innej będzie ogromną zaletą. Musimy jednak wspomnieć, iż w przeważającej większości rośliny preferujące stanowiska zacienione, pozbawione są kwiatów. Co więcej – są to głównie okazy o zielonych liściach (gatunki o wielobarwnym ulistnieniu w wyniku ograniczonego dostępu do światła, po pewnym czasie tracą swój odmienny kolor).

Oczywiście, jak każda reguła, tak i ta posiada wyjątki. W naszej ofercie znajdziesz między innymi Skrzydłokwiat – roślinę ozdobną, której wyróżnikiem są delikatne, białe kwiaty.

Skrzydłokwiat – gatunek preferujący stanowiska półcieniste i cieniste. Lubi umiarkowane podlewanie oraz regularne przecieranie liści wilgotną, miękką ściereczką. Rośnie na wysokość do 50 cm, a jego największą ozdobą są białe kwiaty o nieco egzotycznym i subtelnym wyglądzie. Ciekawostką jest, iż jest to gatunek oczyszczający powietrze, dlatego polecany jest głównie do sypialni oraz pomieszczeń biurowych.

Rośliny cieniolubne w sklepie Lola Flora

Do naszego sklepu wybrałyśmy zarówno gatunki, które od wielu sezonów cieszą się niezmienną popularnością, jak i egzemplarze będące swego rodzaju nowością, wzbudzającą zainteresowanie miłośników roślin doniczkowych. Nie zapomniałyśmy również o roślinach zwisających, które ozdobią wyższe partie pomieszczenia lub będą dekoracyjną kaskadą ożywiającą i wzbogacającą zielenią meble lub przyścienne półki.

Wśród propozycji znajdziesz między innymi dostojną Aspidistrę, oryginalne Łosie Rogi, egzotycznego Kasztanowca australijskiego, czy niezniszczalną Sansevierię. Gatunki wiszące z kolei to np. Epipremnum aureum oraz Philodendron micans. Posiadamy również jednych z głównych przedstawicieli rodziny cieniolubnych, czyli Skrzydłokwiaty oraz Zamioculcasy.

Dla Twojej wygody i ułatwienia procesu zakupowego każda roślina jest dokładnie opisana, natomiast w celu zwiększenia bezpieczeństwa zwierząt oraz najmłodszych domowników, zaznaczyłyśmy również ewentualną toksyczność. W przypadku pytań lub wątpliwości jesteśmy do Twojej dyspozycji. Serdecznie zapraszamy i życzymy udanych zakupów.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie