Do mocnego słońca

Rośliny do mocnego słońca

Rośliny do mocnego słońca – gatunki idealna na słoneczne parapety i południowe wystawy. Te rośliny latem możesz też wystawić na dobrze oświetlony balkon lub taras. Wielbiciele słońca to też najczęściej sukulenty nie wymagające zbyt dużo pielęgnacji.

Filter

Parapety o wystawie południowej cechuje intensywne i długotrwałe nasłonecznienie. Które gatunki odnajdą się w tych warunkach? Poznaj rośliny do mocnego słońca.

Prawdą jest, że rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują światła, jednak nie wszystkie gatunki zniosą palące słońce na parapetach o ekspozycji południowej. Stanowiska mocno nasłonecznione to dla większości roślin prawdziwa szkoła przetrwania, nawet dla gatunków preferujących jasne i widne przestrzenie. Dlatego właśnie, aby zazielenić tak wymagające punkty w mieszkaniu, należy wybrać rośliny doniczkowe przystosowane do długotrwałego i ostrego naświetlenia.

W sklepie Lola Flora zadbałyśmy o różnorodność oferty, dlatego nie mogłyśmy pominąć roślin światłolubnych. Planujesz udekorować swoje mieszkanie roślinnością, ale warunki na większości parapetów w Twoim domu przypominają klimat pustynny? Koniecznie zwróć uwagę na gatunki do mocnego słońca.

Rośliny do mocnego słońca – środowisko naturalne

W grupie roślin, które doskonale zniosą warunki panujące na południowych parapetach i bardzo nasłonecznionych stanowiskach, znajdują się głównie kaktusy i sukulenty.

Ciekawostką jest, że każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent to kaktus. Jak to możliwe?

Sukulenty są roślinami z rodziny gruboszowatych, a ich naturalne środowisko to obszary pustynne, w których występują długotrwałe niedobory wody. Aby dostosować się do trudnych warunków, sukulenty wykształciły umiejętność magazynowania wilgoci za pomocą tkanki wodnej, która znajduje się zazwyczaj w łodygach oraz liściach. Cechą charakterystyczną sukulentów są mięsiste i grube liście, nierzadko pokryte kolcami lub włoskami. Stanowią one dodatkowa barierę, której celem jest ograniczenie utraty wilgoci.

Kaktusy z kolei, to jedne z najpopularniejszych sukulentów łodygowych, występujących naturalnie na terenach Ameryki Południowej i Ameryki Północnej, głównie na obszarach pustynnych. Jednak kaktusy są na tyle wytrzymałą grupą roślin, że akceptowalnym środowiskiem są dla nich również wilgotne lasy deszczowe, a nawet tereny górzyste, o chłodniejszym klimacie.

Spośród tysięcy gatunków sukulentów i kaktusów, udało się pozyskać odmiany, które z powodzeniem sprawdzą się w domowej uprawie. Warunkiem udanej hodowli jest stworzenie roślinom odpowiednich warunków, przypominających warunki panujące w ich naturalnym środowisku.

Jak pielęgnować rośliny światłolubne?

Stworzenie efektownej dekoracji na parapecie lub w miejscach, w których występuje silne nasłonecznienie, jest możliwe pod warunkiem zapewnienia roślinom odpowiednich warunków.

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • rośliny doniczkowe do mocnego słońca preferują wysoko przepuszczalne podłoże, dlatego najlepiej skorzystać z gotowych mieszanek do kaktusów, dostępnych w punktach z asortymentem ogrodniczym,
  • podlewanie należy ograniczyć do minimum, dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża,
  • roślinę przesadź do większej doniczki, gdy obecna stanie się zauważalnie za mała,
  • nawożenie nie jest niezbędne, jednak możesz wzbogacić podłoże specjalnymi nawozami przeznaczonymi dla kaktusów i sukulentów.

Warto podkreślić, że rośliny do mocnego słońca mają jedną, ogromną zaletę – są wyjątkowo odporne i mało kłopotliwe, dlatego, jeśli dużo pracujesz lub często wyjeżdżasz, będą dla Ciebie idealne. Koniecznie sprawdź inne gatunki roślin superwytrzymałych.

Rośliny do mocnego słońca w sklepie Lola Flora

W sklepie Lola Flora znajdziesz oryginalne okazy, które sprawdzą się w trudnych warunkach. Niektóre z gatunków światłolubnych to ciekawa alternatywa na prezent, zwłaszcza dla osób, które myślą o hodowli roślin doniczkowych, jednak chcą uniknąć codziennej opieki nad swoją kolekcją. Nasza oferta to między innymi szeroka gama kaktusów i sukulentów.

W tej grupie znajdziesz takie odmiany jak Cactus Cuddly, różowego kaktusa Cereus echino rigidissimus, mini wersję Crassula Harmony in Green, czy uroczą odmianę Mammillaria tolluca.

Oprócz wspomnianych nie pominęłyśmy również gatunków będących ciekawą propozycją do egzotycznych zbiorów kolekcjonerskich, np. Bananowiec lub Strelicja, a także głównych przedstawicieli roślin odpornych na słońce, czyli wybranych odmian opuncji, peperomii oraz sansevierii.

Nasza oferta jest regularnie poszerzana i aktualizowana. W opisach poszczególnych roślin znajdziesz czytelne informacje, zawierające między innymi dostępną ilość danej odmiany, warunki uprawy, rozmiary, a także ewentualną toksyczność. W przypadku pytań prosimy o kontakt.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie