Lubiące wilgoć

Rośliny lubiące wilgoć

Rośliny lubiące wilgoć to gatunki, których kluczowym wymaganiem jest wysoka wilgotność powietrza oraz podłoża. Poznaj rośliny doniczkowe wilgociolubne.

Filter

Pielęgnacja roślin doniczkowych kojarzy się najczęściej z dość kłopotliwym zajęciem i znajomością poszczególnych gatunków. Ponadto, każdy z nich może wykazywać odmienne preferencje stanowiskowe oraz świetlne, co nierzadko powoduje problem. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą, która dopiero planuje zakup swoich pierwszych roślin doniczkowych. W sklepie Lola Flora wszystkie gatunki zostały pogrupowane według ich potrzeb i wymagań pielęgnacyjnych. Czytelne kategorie to doskonały sposób na uporządkowanie wiedzy na temat wybranych roślin.

Rośliny lubiące wilgoć to w większości gatunki, które występują na obszarach tropikalnych, charakteryzujących się wysokimi temperaturami oraz dużą wilgotnością powietrza. Choć część gatunków udało się zaadaptować do domowej uprawy, to ich środowisko naturalne ukształtowało określone wymagania.

Aby rośliny wilgociolubne przyjęły się w Twoim domu i prawidłowo się rozwijały, musisz pamiętać o zapewnieniu im właściwych warunków. W tym przypadku jest to przede wszystkim optymalna wilgotność, zarówno powietrza, jak i podłoża. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat roślin lubiących wilgoć? Jakie gatunki znajdziesz w tej kategorii? Poznaj naszą efektowną kolekcję.

Pielęgnacja roślin lubiących wilgoć

Kwiaty doniczkowe należące do grupy wilgociolubnych preferują na ogół stanowiska oddalone od intensywnego nasłonecznienia, a najlepiej czują się w miejscach półcienistych, ewentualnie tam, gdzie światło jest rozproszone. Bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, mogłoby w krótkim czasie doprowadzić do odkształcania i żółknięcia liści, a w konsekwencji do obumarcia rośliny. Podobnie jak w przypadku innych gatunków cieniolubnych.

Ważną kwestią jest rodzaj podłoża. Pomimo, iż wilgoć jest jak najbardziej pożądana, to niedopuszczalne są częste zastoje wody, powodujące zbrylanie się gleby, gnicie korzeni, a także rozwijanie się wyniszczających roślinę patogenów. Przygotowując podłoże dla gatunków wilgociolubnych zadbaj więc, by było dobrze przepuszczalne, umożliwiające swobodne odprowadzanie nadmiaru wody. Bardzo dobrym pomysłem jest wyłożenie spodu doniczki warstwą drenażu. W tej roli sprawdza się np. keramzyt, ewentualnie pokruszone kawałki starych donic ceramicznych.

Poszukując informacji na temat zasad pielęgnacji roślin wilgociolubnych, z pewnością natkniesz się na radę częstego zraszania liści oraz przecierania ich wilgotną ściereczką. Celem wspomnianych zabiegów jest poprawa transpiracji, czyli procesu odparowywania wody z nadziemnych części rośliny, głównie z powierzchni liści. Ponadto, oczyszczone z kurzu rośliny wykazują większą zdolność do absorbowania z powietrza potrzebnej ilości wilgoci. Do zraszania zawsze używaj wyłącznie wody o temperaturze pokojowej, odstanej lub przegotowanej.

Ważne! Niektóre gatunki roślin nie tolerują częstego zraszania, głównie te, których liście pokryte są małymi włoskami (fiołek afrykański, begonie) oraz wszystkie gatunki będące w fazie kwitnienia.

Rośliny wilgociolubne – jak zadbać o właściwy poziom wilgoci?

Aby zapewnić swojej kolekcji pożądany poziom wilgoci, zalecamy kilka prostych kroków.

  • Ustaw doniczkę na tacy wyłożonej kamykami lub żwirkiem zalanymi wodą. Pamiętaj, by dno doniczki nie stykało się bezpośrednio z warstwą wody, dzięki czemu ochronisz swoją roślinkę przed gniciem systemu korzeniowego.
  • Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju nawilżacze powietrza, możesz również wykorzystać wilgotne ręczniki i ułożyć je na kaloryferze. Parująca woda doskonale nawilży powietrze wokół roślin oraz w całym pomieszczeniu.
  • Ciekawą opcją jest włożenie doniczki z rośliną do większej osłonki wyłożonej wilgotnym mchem.

Z pewnością ucieszy Cię fakt, że rośliny lubiące wilgoć, są idealne do łazienek! Jeśli więc Twoim marzeniem było uzupełnienie aranżacji łazienki o zielone akcenty, koniecznie zerknij na takie gatunki jak Calathea lub Pilea Peperomioides.

Rośliny lubiące wilgoć – oferta Lola Flora

W naszym sklepie czekają na Ciebie wyłącznie zdrowe i prawidłowo pielęgnowane okazy, które ożywią Twoje mieszkanie i nadadzą mu przytulnego charakteru.

Największe zalety roślin lubiących wilgoć, to przede wszystkim stosunkowo niskie wymagania pielęgnacyjne oraz łatwość przystosowania się do gorszych warunków świetlnych. Dlatego właśnie będą świetną opcją na ozdobę zacienionych miejsc i pomieszczeń, w których brakuje naturalnego światła, a jednocześnie występuje duża wilgotność powietrza, jak np. łazienka.

Oferta Lola Flora to między innymi elegancka Orchidea, nietoksyczna (bezpieczna dla najmłodszych domowników i zwierząt) Calathea, egzotyczna Alocasia, czy wdzięczna i szalenie popularna Pilea. Niektóre ze wspomnianych gatunków występują w kilku odmianach, dlatego koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi propozycjami. Każda roślina została przez nas szczegółowo opisana, łącznie z rozmiarem doniczki i wysokością samej rośliny.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie