Bezpieczne dla kota (nietoksyczne)

Rośliny bezpieczne dla kota (nietoksyczne)

Rośliny nietoksyczne, czyli bezpieczne na zwierząt, szczególnie kotów, które lubią podgryzać rośliny. Rośliny te nie zawierają toksyn, które mogą zaszkodzić zwierzakom po ewentualnym zjedzeniu rośliny.

Filter

Posiadanie w domu zwierząt nie wyklucza zakupu roślin doniczkowych. Warunkiem jest, by były to rośliny bezpieczne dla kota i innych czworonożnych przyjaciół.

Obecność kota wymaga od jego właściciela dokładnego przyjrzenia się swoim roślinom doniczkowym. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że część z nich może zawierać toksyny, które po zjedzeniu przez ciekawskiego mruczka, powodują silne problemy ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko. W najgorszym przypadku zjedzenie trującej rośliny może zakończyć się śmiercią pupila. Zarówno toksyczność poszczególnych gatunków, jak i tolerancja zwierzaka na trującą substancję, jest różna. Uważamy, że lepiej nie ryzykować, dlatego zachęcamy naszych klientów, by na wszelki wypadek zupełnie pozbyli się roślin, które mogłyby wywołać niepożądane skutki.

Jesteś miłośnikiem roślin doniczkowych, ale zastanawiasz się, czy mogłyby zaszkodzić Twojemu kotu? Kategoria roślin bezpiecznych dla kota jest odpowiedzią na Twoje rozterki. Wiemy, jak wielką miłością darzysz swojego pupila, dlatego zadbałyśmy o dostępność gatunków, które z powodzeniem sprawdzą się w domu, w których mieszka kociak. Poznaj ofertę sklepu Lola Flora.

Dlaczego Twoje koty podgryzają rośliny?

Przekopana ziemia w doniczce? Podgryzione, a nawet zjedzone w całości fragmenty rośliny? Każdy właściciel kota z pewnością dobrze zna powyższe problemy. Próby odzwyczajenia upartego czworonoga od skubania liści często kończą się niepowodzeniem. Co więcej, dla kota nie ma znaczenia, czy dana roślina jest dla niego trująca, ponieważ nie wytworzył odpowiedniego instynktu zachowawczego.

A właściwie dlaczego Twój kot tak ochoczo podjada rośliny? Kluczowym powodem jest potrzeba oczyszczenia układu pokarmowego.

I choć niektórzy właściciele twierdzą, że ich kot intuicyjnie omija niektóre okazy, to warto zachować ostrożność w doborze roślinności. Głównie po to, by nie ryzykować wystąpieniem powikłań, a nawet utratą pupila.

Jakie działanie mają toksyny zawarte w niektórych roślinach?

Warto zaznaczyć, że toksyczność roślin nie jest ich wadą. Wytwarzanie szkodliwych substancji ma na celu wytworzenie bariery ochronnej, która w środowisku naturalnym stanowi idealne zabezpieczenie przed roślinożercami.

Zjedzenie toksycznej rośliny przez kota może powodować przykre konsekwencje, jak np. problemy ze strony nerek, wątroby oraz serca. Nierzadko uszkodzone zostają układ nerwowy, czy struktury w obrębie ucha. Są również toksyczne dla krwi.

Jakie zachowanie kota powinno zwrócić Twoją uwagę?

Objawy świadczące o zatruciu toksynami pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku godzin od zjedzenia rośliny, a większość objawów ma ostry przebieg, powodując tym samym duże dolegliwości bólowe.

Najczęstsze z nich to: biegunka, podwyższona temperatura ciała, apatyczność (lub nadmierna agresja), drgawki, utrata apetytu, ślinotok, wymioty, wiotkość mięśni, a także omdlenia.

Objawy te są tylko przykładem, który powinien zwrócić Twoją uwagę. Wierzymy, że każdy właściciel zna swojego czworonoga najlepiej, dlatego nawet najmniejsza zmiana zachowania, zostanie szybko wychwycona. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot zatruł się toksynami roślinnymi, niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Pamiętaj również, że w tym przypadku czas ma ogromne znaczenie, zarówno dla zdrowia, jak i życia kociaka.

Które gatunki są toksyczne dla kotów?

Zła wiadomość jest taka, że w grupie roślin toksycznych dla kotów znajduje się mnóstwo gatunków, które są jednocześnie najchętniej wybierane.

Wśród roślin zawierających szkodliwe substancje znajdziesz między innymi: Aloesa, Alocasię, Azalię, Cyklamen, Bluszcz pospolity, Fikusy, Lilie, Monstery, Oleandra, Skrzydłokwiat, Epipremnum, Dracenę, Kalanchoe, Anturium.

Siła toksyczności różni się w zależności od gatunku, jednak każdy z nich, w mniejszym lub większym stopniu, z dużym prawdopodobieństwem zaszkodzi Twojemu kociakowi.

Rośliny bezpieczne dla kota w sklepie Lola Flora

Fakt, iż wiele ciekawych i popularnych roślin doniczkowych nie sprawdzi się w towarzystwie czworonogów, nie oznacza, że nie można znaleźć gatunków całkowicie bezpiecznych dla kota. W sklepie Lola Flora zebrałyśmy całkiem sporą ofertę, która pozwoli w efektowny sposób udekorować mieszkanie, a jednocześnie nie będzie zagrożeniem dla zwierzaka. Co więcej, wiele z roślin dostępnych w tej kategorii łączy w sobie cechy kilku innych.

Jeśli więc interesują Cię gatunki nietoksyczne, a jednocześnie takie, które preferują miejsca cieniste lub szukasz bezpiecznych dla kota gatunków egzotycznych, czy idealnych na prezent, poniżej znajdziesz kilka przykładów, które bez obaw możesz kupić.

Asplenium – egzotyczna odmiana paproci, która sprawdzi się również jako zielony akcent w łazience. Roślina ta preferuje stanowiska z rozproszonym światłem oraz umiarkowane podlewanie. Idealna zarówno dla miłośników kotów, jak i osób niemających doświadczenia w pielęgnacji roślin doniczkowych, łatwa w uprawie i mało wymagająca.

Pilea – szalenie popularna roślina, znana również pod nazwą ‘pieniążek’. Dwie najchętniej wybierane odmiany to Pilea peperomioides oraz Pilea grezy. Gatunek wyróżnia się nieskomplikowaną uprawą oraz szybkim tempem wzrostu. Świetna do salonu, czy do łazienki. Idealne warunki dla rośliny to zacienione stanowiska i stały poziom wilgoci.

Bananowiec – egzotyczny gatunek, który wymaga od hodowcy nieco uwagi. Roślina najlepiej rośnie w miejscach o dużym nasłonecznieniu, stanowi też ciekawą propozycję na prezent.

Calathea – w przypadku tego gatunku, ilość odmian nadających się do mieszkań, w których obecny jest kociak, może powodować trudności w wyborze. Przykładowe odmiany, które regularnie pojawiają się w ofercie Lola Flora, to między innymi ornata, lancifolia, majestatica, medallion, czy network. Calathea to gatunek nietoksyczny, a jego dodatkowym atutem jest zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Dobrze czuje się w miejscach umiarkowanie jasnych, niestraszny jej również półcień. Sprawdzi się jako ozdoba większości pomieszczeń w domu, łącznie z łazienką.

Więcej gatunków znajdziesz w kategorii roślin bezpiecznych dla kota. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu Lola Flora.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie