Oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze

Niektóre rośliny pełnią w domu funkcję naturalnego, zielonego filtra. Poznaj gatunki oczyszczające powietrze z różnego rodzaju związków szkodliwych dla zdrowia.

Filter

Zdolność roślin do pochłaniania zanieczyszczeń z powietrza została wielokrotnie udowodniona podczas licznych badań i eksperymentów naukowych. Jednym z najczęściej przytaczanych, jest to przeprowadzone przez amerykańską agencję NASA w 1989 roku. Wyniki badań prowadzą do zaskakujących, acz ciekawych wniosków. Otóż w trakcie eksperymentu udowodniono, że niektóre gatunki odgrywają ogromną rolę w procesie oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków, pochodzących między innymi z lakierów, farb i klejów oraz emitowanych z urządzeń elektronicznych!

Jeśli więc chcesz zadbać o jakość powietrza w swoim domu lub biurze, oprócz drogich urządzeń filtrujących, zainwestuj w rośliny oczyszczające powietrze. Zobacz, jakie propozycje przygotowałyśmy dla Ciebie w sklepie Lola Flora.

W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze?

Na czym polega zdolność roślin do oczyszczania powietrza?

Dzięki specjalnej strukturze liści i obecności aparatów szparkowych, rośliny pochłaniają szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu, a następnie wbudowują je w strukturę własnych tkanek. Udowodniono ponadto, że oprócz redukcji ilości toksyn, wykazują także zdolność do ich neutralizacji do poziomów bezpiecznych dla człowieka.

Ciekawostką jest, że według naukowców, na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim rośliny doniczkowe, a za najlepszych czyścicieli uznano takie gatunki jak skrzydłokwiat, epipremnum, aglonema, sansevieria oraz palmy i aloesy. Dlaczego akurat rośliny doniczkowe? Głównie ze względu na mikroorganizmy znajdujące się w podłożu, które wespół z rośliną pochłaniają szkodliwe substancje. W wyniku ich aktywności znacznie zmniejsza się ryzyko chorób płuc i dróg oddechowych, wywołanych wdychanymi z powietrzem toksynami.

Jednak zdolność oczyszczania powietrza to nie jedyne zalety roślin. Oprócz tego, dzięki parowaniu wody z liści, zwiększają wilgotność powietrza (zwłaszcza gatunki lubiące wilgoć), ułatwiają zasypianie, a niektóre działają energetyzująco, co przekłada się na efektywną pracę i naukę. Rośliny redukują ilość dwutlenku węgla, dlatego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przebywa większa liczba osób.

Jak widzisz, argumenty przemawiające na korzyść roślin, można mnożyć w nieskończoność.

Ile roślin potrzebujesz, by oczyścić powietrze?

Skłamałybyśmy, mówiąc, że wystarczy jedna roślina (co oczywiście bardzo nas cieszy). Specjaliści sugerują, że najlepsze efekty daje wyposażenie mieszkania lub biura w jak największą liczbę kwiatów, a zalecane minimum to jeden zielony okaz na 10m². Większa ilość roślin to również większe prawdopodobieństwo oczekiwanego działania oczyszczającego.

Poniżej przykłady toksyn, z którymi poradzą sobie rośliny oczyszczające powietrze:

  • Benzen – substancja chemiczna o silnym działaniu rakotwórczym, wykorzystywana głównie w przemyśle do produkcji włókien syntetycznych, lakierów, barwników oraz pestycydów.
  • Formaldehyd – substancja o formule gazu, używana jako konserwant w kosmetykach oraz klejach, jednak jego obecność odnotowano również w dymie papierosowym. Formaldehyd działa destrukcyjnie na układ nerwowy i oddechowy, a także na skórę.
  • Ksylen – związek chemiczny używany głównie w procesie konserwacji drewna i do produkcji lakierów.
  • Toluen – szkodliwy dla układu oddechowego i krwionośnego związek chemiczny, który znalazł zastosowanie jako rozpuszczalnik lakierów oraz farb. Oprócz tego możesz znaleźć go w składzie kosmetyków, a nawet leków.
  • Aceton – substancja znana ze swoich właściwości drażniących, mogąca wywoływać różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz silne bóle głowy. Aceton wykorzystywany jest do produkcji detergentów, lakierów, farb i barwników.

Rośliny oczyszczające powietrze skutecznie pochłaniają powyższe substancje lotne i neutralizują ich szkodliwe działanie. Warto podkreślić, że nie tylko opisane związki chemiczne zatruwają powietrze, ale również spaliny komunikacyjne i dym unoszący się z tradycyjnych pieców węglowych.

Pamiętaj, że aby rośliny mogły funkcjonować zgodnie z oczekiwaniami, musisz zapewnić im dogodne warunki rozwoju. Zadbaj o właściwe stanowisko i podłoże, wspomagaj ich wzrost odpowiednio dobranymi nawozami, nie zapominaj o systematycznym podlewaniu swojej kolekcji. Przed zakupem konkretnej rośliny poznaj jej wymagania i preferencje oraz sposób pielęgnacji. W sklepie Lola Flora możesz liczyć na fachową pomoc podczas zakupów, a w przypadku pytań lub wątpliwości chętnie służymy radą.

Rośliny oczyszczające powietrze w sklepie Lola Flora

Wśród kategorii roślin oczyszczających powietrze, dostępnych w naszej ofercie, znajdziesz między innymi:

  • Sansevierie – charakteryzują się efektownymi, podłużnymi liśćmi i łatwością uprawy. Od kilku sezonów zauważamy wzrost popularności tego gatunku, co jest dobrą wiadomością, nie tylko ze względu na jej oczyszczające właściwości. Sansevieria to roślina mało wymagająca, a do tego bardzo elegancka, dzięki czemu można z niej tworzyć ciekawe dekoracje domu lub pomieszczeń biurowych.
  • Skrzydłokwiaty – największą zaletą skrzydłokwiatów jest ich odporność. Gatunek preferuje stanowiska zacienione i dużą wilgotność powietrza, dlatego będzie ciekawą propozycją do łazienki.
  • Aglaonemy – jeden z naszych bestsellerów! Gatunek, który przystosuje się do każdych warunków, a jedynym wymaganiem rośliny jest systematyczne, acz umiarkowane, podlewanie. Nasi klienci doceniają je przede wszystkim za egzotyczny wygląd oraz megaciekawe, trójbarwne i pstrokate liście. Koniecznie zerknij na inne rośliny egzotyczne znajdujące się w naszej ofercie.

Jednak to nie wszystko! W Lola Flora czekają na Ciebie takie gatunki jak: Calathea, Ficus, Homalomea, Monstera oraz wiele, wiele innych. Jesteśmy ciekawe, który z nich udekoruje Twoje mieszkanie lub miejsce pracy, będąc jednocześnie naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze ze szkodliwych substancji.

został dodany do twojego koszyka:
Zamówienie