Palmiarnia w Gliwicach – zielone serce Śląska

Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia w Gliwicach – zielone serce Śląska

Palmiarnia w Gliwicach to świetny sposób na spędzenia dnia na Śląsku. Kiedy zobaczy się już wszystkie tropikalne piękności, można kontynuować obserwacje roślin w pięknym Parku Chopina, przylegającym do Palmiarni. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieciaków w Palmiarni jest ścieżka edukacyjne, a w parku plac zabaw 🙂

Palmiarnia Gliwice

Historia Palmiarni w Gliwicach

Ogród oraz palmiarnia powstawały na przełomie XIX i XX wieku. Gdybyśmy przenieśli się w czasie do około 1935 roku, bylibyśmy zachwyceni. W palmiarni można było podziwiać akwaria z niesamowitymi rybami, egzotyczne ptaki oraz inne zwierzęta. Ogród łączył natomiast dwa style, dzikość ogrodu angielskiego i piękne formy stylu francuskiego. Brzmi bajecznie!

Palmiarnia Gliwice

Niestety II wojna światowa nie ominęła kompleksu, został w znacznym stopniu zniszczony, a brak ogrzewania sprawił, że wiele roślin obumarło.

Po wojnie zniszczona palmiarnia miała stać się zajezdnią autobusową. Na szczęście inżynier Krzeczewski i ogrodnik Krywalski interweniowali. Wraz z pracownikami ogrodu, ogromnym wysiłkiem odbudowali budynki i zaczęli odtwarzać palmiarnię. Pozyskiwali fundusze i rośliny z innych miejsc, wsparło ich też wielu prywatny hodowców przekazujących swoje okazy. Dzięki ich pracy, sprytowi i uporowi już w dwa lata po wojnie można było ponownie odwiedzać palmiarnię.

Palmiarnia przeszła jeszcze jedną gruntowną przebudowę w 1985 roku. Szklarnie unowocześniono i mocno podwyższono, dzięki czemu do dziś mieszczą się w niej gigantyczne okazy roślin.

Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia dziś

Współczesna palmiarnia podzielona jest na 5 pawilonów, w których panują różne warunki klimatyczne.

Pawilon roślin użytkowych, zawiera w sobie rośliny które są wykorzystywane przez człowieka, w sektorze spożywczym i przemyśle. Przy opisach roślin znajdują się informacje na temat ich wykorzystania. Bardzo ciekawych rzeczy można się też dowiedzieć wybierając opcję zwiedzania z przewodnikiem 🙂

Palmiarnia Gliwice

W pawilonie roślin tropikalnych panuje klimat wspaniałej dżungli. Wszystkie wolne przestrzenie, od ziemi do kilkudziesięciu metrów w górę, zagospodarowane są przez tropikalne piękności. Jest tu też mini wodospadzik i oczko wodne z m.in. piraniami 🙂

Ogromne wrażenie robi też pawilon historyczny. To przestrzeń najstarszych i największych roślin. Dumą ogrodu są feniksy kanaryjskie, które rosną tutaj od 1925 roku, a więc przetrwały nawet wojnę. To też taka strefa relaksu w palmiarni. W otoczeniu roślinnych olbrzymów i oczek wodnych cudownie się odpoczywa:)

Palmiarnia Gliwice

Oczywiście na terenie palmiarni nie mogło zabraknąć strefy z kaktusami i sukulentami. W tym pawilonie znajduje się niemal 2 tysiące pustynnych piękności.

Ostatni pawilon nawiązuje do starych tradycji ogrodu, kiedy były tu też zwierzęta. W pawilonie akwarystycznych można zobaczyć ryby słodkowodne z czterech różnych obszarów geograficznych.

Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia Gliwice

Gliwicka palmiarnia zdecydowanie idzie z duchem czasu 🙂 Na jej stronie można posłuchać podcastu o palmiarni oraz wybrać się na wirtualny spacer. Bardzo fajną atrakcją jest udział w ścieżce dydaktycznej, w której omawiane są przyprawy, sukulenty i palmy. Część “eksponatów” można nawet dotykać 🙂 Atrakcja przewidziana pewnie bardziej dla dzieci ale dorośli też świetnie się bawią.

Jeśli szukasz pomysłu na aktywny, a przy tym relaksujący wypoczynek wizyta w palmiarni i ogrodzie zdecydowanie łączy te dwie sprzeczności 🙂

Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia Gliwice

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.