Scindapsus pictus – pnącze o unikatowym, srebrzystym wybarwieniu

Scindapsus pictus – pnącze o unikatowym, srebrzystym wybarwieniu

Szukasz efektownego pnącza, które ozdobi Twoje mieszkanie? Koniecznie zwróć uwagę na gatunek scindapsus pictus zachwycający pięknym i unikatowym, srebrzystym wybarwieniem liści oraz długimi pędami, którym możesz pozwolić swobodnie zwisać z doniczki lub poprowadzić je po wszelkiego rodzaju podporach.

Jak pielęgnować scindapsusa? Jakie stanowisko preferuje i gdzie najlepiej rośnie? Poznaj tajniki uprawy rośliny i wprowadź do swojej przestrzeni nieco egzotyki.

Scindapsus pstry (pictus) – roślina doniczkowa z dalekiej Azji

Scindapsus pstry (scindapsus pictus) jest wieloletnim pnączem, którego środowiskiem naturalnym są tereny południowo-wschodniej Azji. Duża wilgotność i ciepły klimat Tajlandii, Filipin, czy Bangladeszu to warunki, które umożliwiają roślinom swobodny wzrost, a tropikalne lasy deszczowe zapewniają umiarkowaną ilość rozproszonego światła, które scindapsus uwielbia.

Ciekawostką jest, że nazwa scindapsus pochodzi od greckiego słowa „skindapsos”, co oznacza ‘na drzewie’. Nie bez powodu, ponieważ roślina ta w środowisku naturalnym zachowuje się podobnie do bluszczu – wspina się po pniu drzew, oplata je i pnie się do góry w kierunku światła. W tym celu scindapsus wykorzystuje liczne korzonki czepne, które umożliwiają swobodną wędrówkę.

Kolejną kwestią, którą warto wspomnieć w kontekście gatunku to fakt, że scindapsus pstry mylony jest często z Epipremnum złocistym, choć wprawni miłośnicy roślin doniczkowych są w stanie zauważyć subtelne różnice w wyglądzie liści. Oba gatunki należą do rodziny obrazkowatych, aczkolwiek od niedawna nie są już klasyfikowane jako ten sam gatunek.

Uwaga! Scindapsus pstry jest rośliną toksyczną, dlatego jego pędy powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Czym wyróżnia się scindapsus pstry wśród innych roślin doniczkowych?

Najbardziej charakterystyczną cechą rośliny są jej liście – sercowate, o srebrzysto-zielonym wybarwieniu, z jasnymi, nieregularnymi cętkami, których ilość i rozmiar zmienia się w zależności od konkretnej odmiany. W naturze satynowe, duże liście rośliny mogą osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów, jednak w domowej uprawie nie są tak okazałe.

Co więcej, liście, szczególnie ich wierzchnia warstwa, pokryte są delikatnym meszkiem, tzw. kutnerem, który pełni funkcję ochronną przed nadmiernym parowaniem wody oraz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. zbyt silnym nasłonecznieniem.

Scindapsus pictus jest typowym pnączem, którego pędy mogą wspinać się po kratkach, palikach lub innych podporach, ale równie fajnie sprawdzą się puszczone swobodnie wzdłuż mebli. Roślina świetnie wygląda w wiszącej doniczce, makramie lub koszyku, a zbita forma umożliwia wkomponowanie rośliny w wystrój nawet niewielkiego wnętrza.

Scindapsus osiąga do 4 metrów długości, dlatego od czasu do czasu zaleca się skracanie pędów, zwłaszcza jeśli zaczynają wydawać się zbyt ciężkie.

Pstry scindapsus pictus lubi rozproszone światło, ale nie lubi przesadzania. Jak dbać o pnącze?

Wspomniane wyżej to nie jedyne wymagania gatunku. Scindapsus pstry należy do roślin niezbyt kłopotliwych w uprawie, jednak ma swoje preferencje, których spełnienie przełoży się na zdrowie korzeni, bujny wzrost, soczyście wybarwione liście oraz mniejszą podatność na choroby.

Uprawa i pielęgnacja w domu

  • Scindapsus najlepiej rośnie blisko okien z zachodnią lub wschodnią wystawą, a w przypadku bardzo słonecznego wnętrza należy umieścić doniczkę w głębi pomieszczenia.
  • Scindapsus pstry powinien być podlewany odstaną wodą dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Roślina nie lubi przelania korzeni, dlatego zadbaj o to, by doniczka zawierała warstwę drenażu, która pomoże odprowadzić nadmiar wody. Ponadto ziemia powinna być dobrze przepuszczalna. Zimą należy ograniczyć podlewanie.
  • Aby pędy szybciej się rozrastały, należy wspomóc ich rozwój poprzez zasilanie raz w miesiącu nawozem do roślin zielonych. Pamiętaj, że nawożenie powinno być przeprowadzane wyłącznie w sezonie wegetacyjnym rośliny, a więc wiosną i latem.
  • Scindapsus pstry uwielbia ciepło i wilgoć, ale nie lubi suchego powietrza. Optymalna temperatura dla pnącza to minimum 20°C, w okresie zimowym nie powinna spaść poniżej 16°C. Dostateczny poziom wilgoci zapewnisz ustawiając w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, dobrze sprawdzi się także postawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem lub kamykami.

Rozmnażanie srebrzystego pnącza

Scindapsus wyróżnia się łatwym rozmnażaniem. Jeśli chcesz pozyskać kolejne egzemplarze, wystarczy, że obetniesz fragment pędu i umieścisz go w pojemniku z wodą. Ukorzenione sadzonki można wsadzić do doniczki jako samodzielną roślinę lub zagęścić tę, którą już masz.

Pnącze Scindapsus pstry i inne pokrewne produkty w sklepie Lola Flora – bezpieczna wysyłka

W Lola Flora najczęściej sprzedajemy dwie odmiany scindapsusa:

Scindapsus pictus ‘Trebie’ o oliwkowozielonej, ostro zakończonej blaszce liści, nakrapianej obficie srebrzystymi plamkami

Scindapsus pictus ‘Silvery Ann’ odmiana o jasnozielonych, niewielkich liściach pokrytych srebrzystymi plamami.

Oprócz sprzedaży w tradycyjnej, stacjonarnej formie, gwarantujemy także bezpieczną wysyłkę na podany w formularzu adres.

Nasz sklep stacjonarny specjalizuje się w sprzedaży roślin, które ożywią Twoje wnętrze i poprawią jego mikroklimat. Sprawdź inne rośliny cieniolubne, rośliny pnące, a także gatunki, które wyróżniają ozdobne liście :).

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.