Syngonium – tolerancyjne pnącze, które wiele wybacza

syngonium neon

Syngonium – tolerancyjne pnącze, które wiele wybacza

Niewiele jest roślin zielonych, które dobrze znoszą zaniedbania pielęgnacyjne. Zazwyczaj wymagają od swoich właścicieli systematycznego doglądania i troskliwej opieki. Ale nie syngonium. Syngonium jest gatunkiem łatwym w uprawie, dość odpornym i tolerancyjnym, który znakomicie radzi sobie niemal w każdych warunkach.

Jedną z ciekawostek na temat syngonium jest fakt, że w Polsce roślina ta nazywana jest również zroślichą, a w sklepach określenia te mogą występować zamiennie. Niech więc nie zmyli Cię mało wdzięczna nazwa, bo to wciąż ta sama roślina, zaskakująca mnogością i różnorodnością odmian.

Syngonium w środowisku naturalnym

W naturze syngonium jest wiecznie zielonym pnączem, którego pędy mogą osiągać nawet 20 metrów długości! Należy do rodziny obrazkowatych. Pierwotnie można było je spotkać w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, jednak z czasem zajęło również obszary Australii, Afryki Południowej czy Singapuru.

Syngonium wspina się po wysokich drzewach i oplata ich konary. Za tę umiejętność odpowiedzialne są między innymi czepne korzenie powietrzne, porastające pędy zroślichy. Właśnie dlatego porównywana jest często do innego egzotycznego gatunku, który na stałe zagościł w polskich domach i biurach – philodendrona.

Co wyróżnia roślinę?

Charakterystyczną cechą syngonium są jej dekoracyjne liście, które zmieniają swój kształt i wybarwienie w zależności od fazy rozwoju.

Liście zroślichy osadzone na długich ogonkach, w zależności od odmiany, mogą być zielone, ale równie często spotkasz syngonium z białymi przebarwieniami, różowymi nerwami, a nawet z karminowym spodem. Jest więc z czego wybierać! Jednak zróżnicowane wybarwienie liści to nie wszystkie zalety syngonium, bo w zanadrzu ma ich całkiem sporą listę 🙂

Syngonium – odmiany zielone i nie tylko

Wspominałyśmy już, że syngonium należy do gatunku, którego bogactwo może być źródłem problemów z wyborem ulubionej odmiany. Ciężko podjąć decyzję, gdy każda kusi w równym stopniu i każda jest tak samo urodziwa.

W pełni Cię rozumiemy! Też miałyśmy nie lada kłopot, dlatego w naszych zbiorach znajdują się różnorodne okazy, dla tradycjonalistów i kolekcjonerów. Dla osób poszukujących zieleni, jak i tych, które pragną wprowadzić do swojego wnętrza trochę egzotycznej kolorystyki. Wybierz jedną (albo kilka) dla siebie 🙂

Kilka ciekawych odmian

Syngonium ‘Neon Robusta’ o charakterystycznych, strzałkowatych liściach w kolorze delikatnego różu. Urocza roślina, która jest jednym z naszych bestsellerów.

‘Wendlandii’ to egzotyczna, elegancka piękność o welurowych, szalenie dekoracyjnych liściach w kolorze głębokiej zieleni z kremowymi przebarwieniami. Cecha, która wyróżnia odmianę to wyraźny, jasny wzór umiejscowiony wzdłuż głównego nerwu liści, które w swojej dojrzałej postaci są dość nietypowo rozdzielone na trzy części.

‘Red Arrow’ czyli odmiana o ciemno bordowym ulistnieniu z karminowym spodem. Oryginalne wybarwienie i pokrój to świetne uzupełnienie roślinnej kolekcji.

‘Frosted Heart’ nie bez powodu nosi taką nazwę. Sercowate, zielone liście pokryte są jasnymi przebarwieniami, które do złudzenia przypominają szron. Połączenie matowej zieleni z kremowymi cętkami wygląda doprawdy uroczo.

‘Albo Variegata’ to roślina dla kolekcjonerów poszukujących niespotykanych i mniej popularnych roślin doniczkowych. Efektowne, strzałkowate liście z nieregularnym wybarwieniem to niemała gratka. Kontrastująca wariegacja jest zmienna i unikatowa, dzięki czemu każdy egzemplarz jest niepowtarzalny.

‘Red Spot’ dla miłośników różowych cętek. Soczysta zieleń połączona z różowymi piegami cieszy oko i stanowi nietuzinkową kompozycję.

‘Confetti’ to propozycja, którą wyróżniają rozbielone, niemal mleczne liście, pokryte różowym wzorem. Całość do złudzenia przypomina imprezowe konfetti i jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.

Zroślicha w domowych warunkach

Choć roślina jest łatwa w uprawie, nie kaprysi i z łatwością dostosuje się do warunków, jakie jej zaoferujesz, to ma swoje preferencje i ulubione zabiegi pielęgnacyjne.

Gdzie postawić syngonium? Roślina do półcienistego stanowiska

Pomimo swoich egzotycznych korzeni, roślina nie najlepiej znosi pełne słońce.

Preferuje stanowisko jasne, z delikatnie rozproszonym światłem. Nie ustawiaj jej zwłaszcza na parapetach okien z południową ekspozycją, gdzie mogłaby być narażona na poparzenia. Nieodpowiednie są również miejsca stale zacienione. Postawiona w ciemnym kącie szybko straci swoje charakterystyczne, kolorowe wybarwienie, a liście przybiorą zielony odcień. Do ciemniejszego stanowiska możesz wybrać syngonium o zielonych liściach, np. odmianę Trileaf Wonder.

Podłoże dla syngonium

Optymalne jest podłoże przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Ziemię można wymieszać z perlitem lub piaskiem, co dodatkowo ją rozluźni i stworzy korzystne środowisko dla rozwoju rośliny. Warstwa drenażu z keramzytem zapobiegnie zastojom wody, których syngonium nie toleruje. Możesz też z naszego gotowego podłoża 🙂

Przesadzanie syngonium

Zroślicha powinna być przesadzana po krótkiej aklimatyzacji w miejscu docelowym. Kolejne przesadzanie należy zaplanować dopiero wtedy, gdy dotychczasowa doniczka jest zauważalnie za mała, a korzenie zaczynają wychodzić do zewnątrz. Lepiej nie zmieniać doniczki zimą, czyli w okresie spoczynku rośliny.

Jak podlewać syngonium?

Podstawowa zasada, jaką należy się kierować, to ‘lepiej mniej niż za dużo’. Syngonium całkiem dobrze zniesie chwilowy niedobór wody, jednak przelanie podłoża w doniczce mogłoby doprowadzić do jej zniszczenia. Nie dopuść do nadmiaru, zwłaszcza do długotrwałych zastojów wody skutkujących gniciem korzeni. Do podlewania świetnie sprawdzi się miękka, odstana woda w temperaturze pokojowej.

Pnącze uwielbia za to regularne zraszanie. W zasadzie mogłoby z niego korzystać każdego dnia! Ponieważ podwyższona wilgotność powietrza to wręcz wymarzone warunki dla syngonium, dobrym rozwiązaniem jest postawienie rośliny w jasnej łazience lub w większym gronie innych roślin doniczkowych.

Rozmnażanie syngonium

Jeśli marzy Ci się powiększenie swojej kolekcji, mamy dobrą wiadomość. Syngonium należy do roślin o szybko rosnących pnączach, które bardzo łatwo rozmnożyć. Najprościej zrobić to przez sadzonki pędowe.

Wystarczy, że obetniesz fragment pędu z oczkiem i ukorzenisz w wodzie z dodatkiem węgla aktywnego lub w wilgotnym podłożu. Młode rośliny można sadzić w doniczce jako pojedyncze egzemplarze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zagęścić roślinę mateczną.

Innym sposobem, by pozyskać sadzonkę, jest ostrożne podzielenie rośliny na mniejsze kępy, najlepiej w momencie przesadzania do nowego podłoża.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zroślicha jest rośliną ciepłolubną, która źle reaguje na przeciągi i niskie temperatury. Latem dobrze czuje się na balkonach, jednak trzeba dopilnować, by stała w zacisznym miejscu, osłoniętym od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Pomimo wszystkich wymienionych zalet, warto podkreślić, że syngonium ma cechę, o której należy pamiętać podczas zakupów.

Syngonium jest rośliną trującą, dlatego warto unikać jej w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci lub domowe zwierzęta, a w szczególności koty. Można również zadbać o to, by postawić doniczkę poza zasięgiem małych rączek lub ciekawskich pupili.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.