W świecie roślin doniczkowych trudno o połączenie pięknych dekoracyjnych liści z nietoksycznością i akceptacją zacienionych miejsc. I tutaj cała na biało wjeżdża maranta, która spełnia te trzy warunki 🙂
Maranta – roślina modląca się
Maranta ma przydomek rośliny modlącej się. Dlaczego tak jest? Chodzi o szczególną cechę liści, które przez cały dzień opadają, a wieczorem unoszą się „do nieba”, jakby w geście modlitwy.
Ale to nie jedyna niezwykła cecha tej rośliny doniczkowej. Druga rzuca się na pierwszy rzut oka – chodzi o wspaniałe ubarwienie maranty. Dekoracyjna jest też sama faktura liści, w zależności od odmiany mogą być bardziej aksamitne, jak na przykład u Maranty Tricolor lub gładkie, jak u Maranty Variegaty. Każda z odmian może się poszczycić ciekawymi wzorami ale także zaskakującym zachowaniem liści w trakcie dnia. Często to, co widziane w mediach społecznościowych, na żywo i bez filtrów – rozczarowuje. Maranta jest wyjątkiem, bo jej liście z czerwonym unerwieniem i podłużnym pokrojem rzeczywiście wyglądają tak zjawiskowo, jak na zdjęciach.
Maranta – najpiękniejsze odmiany
Maranta to roślina z dużą siłą przebicia, tak zainspirowała ogrodników, że stworzyli wiele pięknych odmian tej rośliny. A zaczęło się od dwóch podstawowych, którymi są:
- maranta dwubarwna – Maranta bicolor – ma jasnozielone liście, ciemniejsze na brzegach;
- maranta biało unerwiona – Maranta leuconeura – charakterystyczne, zaznaczone na biało nerwy;
W szale ogrodniczej pracy twórczej powstały natomiast, przepiękne odmiany maranty, takie jak:
- Maranta fascinator tricolor – odmiana rośliny o fascynującym, trójkolorowym ubarwieniu – purpurowym spodzie i różowymi nerwami na iściach, oraz aksamitnej fakturze. Podobna do niej jest maranta erythroneura.
- Maranta kerchoveana – ma gładkie, cienkie liście zielone, z dekoracyjnymi, brązowymi plamami na liściach.
- Maranta Variegata – to świeżynka wśród marant, do sprzedaży trafiła niedawno i od razu zachwyciła fanów variegacji. Charakteryzuje się variegacją na zielonych liściach, przypominającą zdobienie zrobione swobodnymi ruchami pędzla. Pomimo, variegacji nie jest trudniejsza w uprawie niż pozostałe odmiany. Jest rośliną kolekcjonerską dostępna w przystępnych cenach 🙂
- Maranta Lemon Lime – królowa kolekcjonerskich zbiorów roślinnych. Ma niesamowite, intensywnie wybarwione liście w limonkowo-zielonym kolorze. Ze względu na swoją unikatowość bywa dosyć droga. Mamy jednak dobrą wiadomość, regularnie pojawia się w naszym sklepie, do którego sprowadzamy mniejsze, więc bardziej przystępne cenowo okazy 🙂
Uprawa maranty na tle innych roślin doniczkowych
Większość odmian maranty pochodzi z Ameryki Południowej. To nie zaskakuje, patrząc na tą roślinę i jej wybarwione, jakby przeniesione świeżo z dżungli liście. Tropikalne pochodzenie, którym szczyci się ta roślina doniczkowa, wskazuje na jej wymagania. Główne założenia, na których powinna opierać się uprawa maranty:
- temperatura pokojowa przez cały rok; zimą ok. 19 stopni, a latem do 26 stopni
- nasłonecznienie o średnim natężeniu, ale nie ostre słońce, świetnie radzi sobie też w delikatnym cieniu
- jak wiele roślin z tropikalnej strefy klimatycznej lubi wilgoć. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna ale nie mokra. Zimą podlewanie może być mniej obfite, ale nadal nie powinno się dopuszczać do całkowitego wyschnięcia podłoża.
- Samą marantę należy zraszać lub zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza, ponieważ bardzo suche powietrze może jej zaszkodzić. Wilgotność można łatwo podnieść np. za pomocą spodka z wodą i kamyczkami ustawionego obok rośliny, nawilżacza powietrza lub zwilżonego mchu włożonego między osłonkę, a doniczkę produkcyjną.
Powyższe porady pozwolą zachować zdrowie i piękny wygląd rośliny. O Maranrancie leuconeura, w starszych książkach ogrodniczych, możemy znaleźć informację, że to wymagająca roślina. Na szczęście w procesie uprawy została wzmocniona i teraz marantę z białymi nerwami można uznać za roślinę, która ma średnie wymagania pielęgnacyjne, co sprawia, że systematyczne zaniedbywanie jej potrzeb, szybko odbije się na wyglądzie rośliny ale jeśli spełnimy jej wymagania będzie pięknie rosła. Na początek, wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach przy uprawie: nigdy nie dopuszczać do całkowitego wyschnięcia podłoża, ani do spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej 15 stopni (a więc nie można np. jesienią zostawiać maranty na noc przy otwartym oknie), zraszamy roślinę lub zapewniamy jej w inny sposób wilgoć z powietrza.
Dodatkowe porady dotyczące pielęgnacji
Maranta, o ile ma odpowiednie warunki (wysoką wilgotność powietrza, żyzne podłoże itp.), już po 1-2 latach może „wyrosnąć” ze swojej doniczki. Wówczas trzeba ją przesadzić. Najlepiej w uprawie domowej robić to wiosną. Roślina lubi przepuszczalne i zasobne podłoże o kwaśnym odczynie. W naszym sklepie jest ziemia, która idealnie spełnia wymagania. Podłoże do roślin wilgotnolubnych, ma w sobie wszystkie potrzebne roślinie wartości odżywcze, dodatkowo wzbogacone jest perlitem spulchniającym ziemię, wermikulitem pozwalającym zachować wilgoć i węglem aktywnym działającym przeciwgrzybicznie.
Rozmnażanie maranty przez podział jest bardzo proste i najlepiej robić to właśnie podczas wiosennego przesadzania. Ziemię wcześniej należy podlać, aby korzenie łatwiej odchodziły od podłoża. Po wyjęciu z doniczki trzeba rozmasować bryłę korzeniową, delikatnie odrywając poszczególne rośliny od siebie. Następnie uzyskana sadzonkę trzeba już tylko umiejscowić w nowej doniczce i zasypać ziemią ale zbyt mocno nie przyklepywać. Na odpowiednio pielęgnowanej roślinie w końcu pojawią się młode listki. Młodych ogrodników często niepokoi bladozielony kolor na liściach. Młode listki są często jaśniejsze ale przy odpowiedniej pielęgnacji szybko ciemnieją.
Nietoksyczna ślicznotka
Maranta jest roślina nietoksyczną, co oznacza, że przy zjedzeniu, nadgryzieniu listka nie wywołuje to żadnej reakcji. Nadaje się więc świetnie do domów ze zwierzakami, które czasami buszują w doniczkach. Kłącza niektórych marant były nawet kiedyś wykorzystywane w celach kulinarnych 🙂
Jak wybrać marantę, która przetrwa?
Wybierając wszystkie rośliny doniczkowe zawsze najbezpieczniej wybierać zdrowo i świeżo wyglądające okazy. Naszą czujność powinny wzbudzić żółte plamy na liściach, jakby karbowane, zwijające się liście lub drobne pajęczynki pod liśćmi. Warto pozyskiwać okaz z pewnego źródła maranta leuconeura nieodpowiednio pielęgnowana lub z kolonią szkodników, z pewnością nie tylko sprawi kłopoty z pielęgnacją ale też będzie zagrożeniem dla innych roślin.
Maranta jest sprinterką, czyli rośliną szybko rosnącą, w jej przypadku można więc spokojnie wybierać mniejsze okazy 🙂
Podczas zakupów możemy natrafić na suche cienkie łodygi, to przekwitłe kwiaty. Nic groźnego, trzeba je po prostu wyciąć u nasady.
Najczęstsze problemy dotyczące maranty
Czasem maranta marnieje, choć wydawałoby się, że ma zapewnione odpowiednie warunki. W takiej sytuacji warto zweryfikować następujące rzeczy::
- Pierwszym objawem, że jest za sucho, są usychające końcówki liści.
- Jeśli maranta leiconeura czy tricolor jest wystawiona na zbyt ostre słońce, jej liście bledną. Lepsze będzie nasłonecznienie przypominające dżunglę z której pochodzi, czyli słońce przefiltrowane przez żaluzje czy firanki.
- Żółte liście sygnalizują nadmierne podlewanie
- Marancie mogą szkodzić nawet krótkie przeciągi; dlatego też niekoniecznie sprawdzi się w często otwieranym oknie, czy przy klimatyzatorze.
- Zabiegi pielęgnacyjne, które są korzystne w przypadku innych roślin, jak intensywne nawożenie czy przycinanie, mogą ją osłabić. Roślinę nawozimy w okresie wzrostu raz na 14 dni połową dawki nawozu.
- bardzo rozrośnięta maranta leuconeura bez podpórki może mieć tendencję do opadania i łamania się. Można poratować się podpórką, pozwolić jej “iść” po półce lub parapecie lub po prostu od czasu do czasu, ją przycinać.
Gdzie maranta leuconeura się sprawdzi?
Jak na tropikalną rośliną przystało, maranta lubi towarzystwo innych roślin. Ma to swoje walory dekoracyjne oraz praktyczne. W większym zgromadzeniu roślin powietrze jest bardziej nawilżone i tworzy się korzystny mikroklimat. Maranta, dobrze rośnie wśród innych roślin, a szczególnie obok calatheii, ficusów czy filodendronów. To się dobrze składa, bo każda z nich ma nieco inne, ale równie efektowne liście, które w zestawieniu mają szczególne walory ozdobne.
Maranta pięknie wygląda z dołu, super sprawdzi się, więc w wiszących doniczkach.
Przy całej swojej urodzie i wyjątkowym charakterze maranta to roślina raczej przystępna cenowo. W naszym sklepie online i stacjonarnie, znajdziesz piękne okazy w cenach około kilkudziesięciu złotych.
Świetnie sprawdza się jako niezobowiązujący prezent dla osób, które może nie mają dużej wiedzy o kwiatach doniczkowych, ale chciałyby mieć w mieszkaniu coś ładnego i niebanalnego. Tutaj najcześciej pada wybór na Marantę fascinator tricolor. Świetnym prezentem dla kolekcjonerów będzie natomiast Maranta Variegata lub Maranta Lemon Lime. Nie ma chyba rośliny z rodziny marantowatych, która wyglądałaby przeciętnie i nie przykuwały uwagi.
Uprawiamy ją w warunkach domowych w ogrodzie, sprawdzi się tylko wystawiana w doniczce w sezonie letniem 🙂
To jedna z tych roślin, których ciemnozielone liście wyglądają atrakcyjnie już na młodym okazie prosto ze sklepu – nie trzeba czekać, aż zacznie robić wrażenie. Odmiany najczęściej występujące w sprzedaży to maranta biało unerwiona, w różnych swoich spektakularnych wersjach.
Pozwala odetchnąć właścicielom kotów oraz nacieszyć oczy swoimi niesamowitymi wzorami i kolorami.
Tym maranta różni się od wielu innych roślin doniczkowych, których kwiaty otwierają się w dzień, by na wieczór się zamknąć i zwinąć.
Maranty kwitną, ale rzadko i mało spektakularne. Kwiatki są drobne, białe i szybko znikają, dlatego raczej uprawia się te rośliny z myślą o ozdobnych liściach.
Prowadzę sklep ogrodniczy Lolaflora oraz bloga o tej samej nazwie. Znajdziecie tutaj wiele porad dotyczących sadzenia, przycinanie i pielęgnacji roślin 🙂