Calathea – uprawa rośliny, pielęgnacja, ciekawe odmiany

Kalatea (Calathea) to gatunek, który uchodzi za kapryśny i nie należy do najłatwiejszych roślin w uprawie. Obalmy więc kilka mitów! Jak dbać o roślinę? Poznaj kluczowe zabiegi pielęgnacyjne, zasady uprawy, ciekawe odmiany oraz cechy, które wyróżniają kalateę na tle innych roślin doniczkowych.

Calathea – charakterystyka gatunku

Calathea, znana również pod nazwą ostrzeszyn, należy do rodziny marantowatych.

Jest to popularna w ostatnim czasie roślina doniczkowa, której środowiskiem naturalnym są lasy tropikalne Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej oraz Wysp Karaibskich, a więc obszary o wysokiej wilgotności. To właśnie miejsce pochodzenia konkretyzuje wymagania tej grupy roślin, a najważniejszym jest zapotrzebowanie na dużą wilgotność powietrza i wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie.

Czy to oznacza, że kalatea (calathea) nie należy do gatunków, które możesz uprawiać w warunkach domowych? Oczywiście, że nie! Co więcej, roślina ta stanowi świetną alternatywę do pomieszczeń, które pozornie nie nadają się do hodowli roślin doniczkowych, a jej liście są oryginalną dekoracją wnętrza.

Cechy, które wyróżniają kalateę, to wzniesiony pokrój oraz dekoracyjne, lancetowate duże liście osadzone na długim ogonku, które, w zależności od odmiany, pokryte są wielobarwnym wzorem w odcieniach różu, fioletu, bieli oraz zieleni. Od spodu z kolei jej liście przybierają najczęściej kolor intensywnej purpury, co tworzy efektowną i ciekawą wizualnie formę, do złudzenia przypominającą prawdziwe dzieło sztuki. Przykładem może być calathea lancifolia.

Ciekawostką, którą warto podkreślić, jest zdolność liści do poruszania się względem słońca! O ile w ciągu dnia liście są całkowicie rozłożone, tak nocą prostują się w pionie, do złudzenia przypominając ręce złożone do modlitwy. Jak to możliwe? Wszystko dzięki poduszkom stawowym znajdującym się na ogonkach liściowych. To właśnie ta umiejętność sprawia, że calathea nazywana jest często ‘prayer plant’, czyli ‘modląca się roślina’.

Calathea Lancifolia

Calathea Ornata

Calathea – cechy szczególne

Calathea charakteryzuje się wieloma cechami, które sprawiają, że jest to roślina o szerokim spectrum zastosowań i możliwości.

1. Calathea to roślina nietoksyczna

Świetna do mieszkań, w których obecne są zwierzaki, zwłaszcza koty, które uwielbiają podgryzać liście domowych roślin doniczkowych. Zjedzenie toksycznej rośliny przez ciekawskiego pupila może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: biegunka, apatyczność, wymioty, podwyższona temperatura ciała, drgawki, a w najgorszym przypadku – do śmierci kociaka.

Calathea nie zawiera związków toksycznych, dlatego jest całkowicie bezpieczna dla zwierzaków.

2. Calathea należy do grupy roślin oczyszczających powietrze

Najważniejszą zaletą jest w tym przypadku umiejętność pochłaniania dwutlenku węgla i zwiększone wydzielanie tlenu.

Oprócz wspomnianego dwutlenku, roślina oczyszczająca powietrze absorbuje również inne szkodliwe substancje, jak na przykład: benzen, ksylen, formaldehyd oraz związki emitowane z urządzeń elektronicznych. Nie bez powodu polecane są do sypialni lub biura, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebne są duże ilości tlenu.

3. Calathea zwiększa wilgotność powietrza

Kalatea to roślina wilgociolubna, jednak wilgoć, którą przyjmuje z otoczenia, bardzo chętnie oddaje dzięki zwiększonemu parowaniu wody z liści. Podwyższony poziom wilgoci we wnętrzu gwarantuje lepszy sen, ale również lepszą efektywność pracy i nauki.

4. Calathea wykazuje zdolność regeneracji i ponownego wzrostu

Cecha niezwykła i mało spotykana (znana między innymi w królestwie paproci). Dlatego, jeśli zainfekuje ją choroba lub z innych powodów straci na urodzie, możesz ściąć liście niemal do zera i poczekać aż ponownie urośnie.

5. Różnorodność odmian

Czy wiesz, że wśród gatunku występuje ponad 300 różnych odmian, a poszczególne z nich cechują różnokolorowe liście? To sprawia, że możesz uzyskać efekt miejskiej dżungli lub stworzyć zielony parapet w swoim domu, decydując się wyłącznie na jeden gatunek rośliny. Brzmi niewiarygodnie? A jednak z calatheami to możliwe 🙂 

Rośliny doniczkowe – uprawa i pielęgnacja kalatei

Kalatea to roślina tropikalna, która do prawidłowego rozwoju wymaga konkretnych czynników.

Ze względu na warunki, w których rośnie naturalnie, najważniejsze kwestie, o jakich należy pamiętać, decydując się na uprawę kalatei, to zapewnienie roślinie wilgotnego podłoża oraz ciepła (optymalna temperatura powinna wynosić od 18 do 25ºC). Warto mieć na uwadze, że wyższa temperatura w danym pomieszczeniu oznacza również zwiększone zapotrzebowanie na wilgoć.

Jak możesz zadbać o właściwą wilgotność powietrza?

  • Jednym ze sposobów jest regularne zraszanie liści odstaną lub przegotowaną wodą. Podczas ciepłych, letnich miesięcy należy zraszać roślinę nawet codziennie. Jesienią i zimą możesz robić to rzadziej, optymalnie 2-3 razy w tygodniu.
  • Innym sposobem jest użycie nawilżaczy powietrza lub po prostu podstawek z wodą i keramzytem lub kamykami. Istotne jest, by doniczka stała na kamykach, a nie bezpośrednio w wodzie. Mogłoby to doprowadzić do przemoczenia korzeni, a w konsekwencji – zainfekować liście i pędy groźnymi chorobami grzybowymi.
  • Możesz również wstawić doniczkę z rośliną do drugiej – większej, wypełnionej dodatkowo wilgotnym torfem.

Miejsce do uprawy kalatei

Calathea bardzo dobrze znosi półcień oraz stanowiska, w których występuje delikatnie rozproszone światło. Absolutnie niedopuszczalne jest wystawianie rośliny na intensywne działanie promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć liście, a zwłaszcza młode liście. Doniczka nie powinna również stać w przeciągu, a także bliskiej odległości od źródeł ciepła, takich jak piece czy kaloryfery.

Idealne dla rośliny będą stanowiska o wystawie północno-wschodniej lub północno-zachodniej (jeśli w pomieszczeniu występuje bardzo duże nasłonecznienie, trzeba pamiętać o odsunięciu doniczki z rośliną od okna).

Ponieważ calathea należy do grupy roślin, które preferują miejsca zacienione i wilgotne, idealne wręcz warunki do rozwoju znajdzie w łazience.

Jak podlewać kalateę (calathea)?

Roślina lubi wilgotne podłoże, ale nie przelane. W celu utrzymania stale wilgotnego podłoża, najlepiej sprawdza się regularne podlewanie odstaną lub przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej.

Zbyt mała ilość wody będzie sygnalizowana więdnięciem i zwijaniem się liści. Z kolei przelanie rośliny zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych chorób i infekcji.

Nawożenie

Zalecana częstotliwość nawożenie uwarunkowana jest zarówno porą roku, jak i rodzajem użytego preparatu.

O ile zimą nawożenie nie musi być wykonywane regularnie, tak w okresie wegetacyjnym calathea lubi częste zasilanie, nawet co 2 tygodnie. W tym celu sprawdzi się preparat do roślin zielonych lub biohumus.

Jeśli natomiast chcesz uniknąć tak częstego nawożenia, a jednocześnie ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne, dobrym rozwiązaniem będzie nawóz długo działający, który działa nawet 6 miesięcy, stopniowo uwalniając potrzebne składniki odżywcze.

Przesadzanie i podłoże dla kalatei (calathea)

Na ogół calathea powinna być przesadzana raz na rok lub co 2 lata, w zależności od tempa wzrostu. Wyjątkiem jest przesadzenie bezpośrednio po zakupie. W tej sytuacji roślina musi przesadzona po zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu, nie później niż miesiąc od zakupu.

Dlaczego warto o tym pamiętać? Wszystkie rośliny doniczkowe, w tym calathea, sprzedawane są zazwyczaj w podłożu torfowym. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup podłoża odpowiedniego do danego gatunku.

Jaka ziemia dla kalatei?

W przypadku tej rośliny jest to ziemia przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym lub mieszanka ziemi kompostowej. Dno doniczki powinno zawierać warstwę drenażu, która ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody.

W ofercie naszego sklepu, znajdziesz specjalne podłoże dla roślin wilgotnolubnych, będące właściwie zbilansowaną mieszanką torfu wysokiego, włókna kokosowego, ziemi uniwersalnej, perlitu, wermikulitu i węgla aktywnego.

Calathea – ciekawe odmiany rośliny 

Calathea może być uprawiana pojedynczo, jednak mnogość odmian i różnorodne liście sprzyjają powiększeniu kolekcji. Co więcej, decydując się na kilka różnych egzemplarzy tego samego gatunku, ograniczasz niezbędne zabiegi pielęgnacyjne do minimum, ponieważ każda roślina ma identyczne wymagania.

Najpopularniejsze odmiany kalatei (calathea) ze względu na liście

  • Calathea ‘Network’ – roślina, którą polecamy początkującym w uprawie hodowcom gatunku, ponieważ wyróżnia się większą odpornością na drobne zaniedbania i błędy pielęgnacyjne. Charakterystyczne dla odmiany Network są duże liście pokryte delikatnym mozaikowym wzorem w kolorze zielonym. Może osiągnąć nawet 80 cm wysokości.
  • Calathea ‘Ornata’ – prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych odmian, o którą nasi klienci pytają najczęściej. Wyróżniają ją błyszczące, lancetowate liście w kolorze ciemnozielonym z widocznymi jaśniejszymi, różowymi paskami i purpurowym spodem.
  • Calathea ‘Medallion’ – wyróżnikiem są jej liście w kształcie medalionu, pokryte wielobarwnym wzorem w kilku odcieniach zieleni przeplecione srebrzystymi fragmentami. Podobnie jak Ornata, spodnia część jest w kolorze ciemnej purpury.

Inne ciekawe odmiany to np. ‘kalatea makoya’ lub ‘calathea lancifolia’.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię, że uprawa tej wdzięcznej rośliny nie jest tak skomplikowana w uprawie, jak mogłoby się wydawać.

W naszym sklepie dostępne są również inne rośliny, w tym gatunki niewymagające i łatwe w pielęgnacji, czy rośliny do mocnego słońca, jak starzec rowleya senecio rowleyanus, dlatego zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem.

Chcesz postawić na gatunki niewymagające, czy skusisz się na jedną z odmian kalatei? Jeśli nie wiesz, która calathea sprawdzi się w Twoim wnętrzu lub masz dodatkowe pytania na temat rośliny, zapraszamy do kontaktu przez social media lub stronę internetową. W naszym sklepie internetowym przy opisie każdej rośliny znajdziesz ważne informacje odnośnie jej potrzeb i sposoby pielęgnacji. 

Możesz także skorzystać z wysyłki online. W tym celu wypełnij wymagane pola w formularzu zamówienia.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pakowaniu i wysyłce oraz sprzedaży roślin doniczkowych, nasze rośliny docierają do klienta w nienaruszonym stanie. Pamiętaj, że wybierając kwiaty doniczkowe, warto postawić na miejsce godne zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *