Hatiora – urokliwy sukulent o oryginalnych liściach

Hatiora – urokliwy sukulent o oryginalnych liściach

Roślinka, która znakomicie sprawdzi się jako oryginalny prezent dla miłośników egzotyki. Ale nie tylko, ponieważ hatiora to bardzo wytrzymały i odporny sukulent, idealny dla początkujących hodowców roślin doniczkowych. Poznaj kilka trików pielęgnacyjnych dotyczących uprawy hatiory.

Hatiora – roślina z rodziny kaktusowatych

Hatiora należy do grupy sukulentów pochodzących z Brazylii. Naturalne środowisko ukształtowało konkretne wymagania gatunku, a wśród nich prym wiedzie spore zapotrzebowanie na podwyższoną wilgotność powietrza. Na szczęście stworzenie takich warunków w rodzimych mieszkaniach nie stanowi problemu, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacyjnych.

Jakie warunki lubi hatiora? Przesadzanie, podłoże, stanowisko

  • Hatiora uwielbia ciepłe i wilgotne powietrze. Optymalna temperatura dla rośliny to minimum 20°C, z kolei wilgotność zapewnisz umieszczając w pomieszczeniu nawilżacz powietrza lub ustawiając doniczkę na podstawce wypełnionej mokrymi kamykami lub keramzytem.
  • Ze względu na charakterystyczny pokrój i niewielkie pędy pełniące funkcję liści, które magazynują wodę, hatiora powinna być podlewana wodą w temperaturze pokojowej, dopiero po przeschnięciu niemal całej doniczki.
  • Hatiora preferuje stanowiska półcieniste lub miejsca w delikatnie rozproszonym świetle. Roślinie wyjątkowo nie służy bardzo silne nasłonecznienie, pomimo że jest sukulentem, które znane są z zamiłowania do gorących kąpieli słonecznych.
  • W okresie wzrostu należy zasilać roślinkę nawozami do sukulentów, które przyspieszą rozwój i wzrost, a także wzmocnią ją, dzięki czemu stanie się bardziej odporna na wszelkiego rodzaju choroby i problemy w uprawie.
  • Po zakupie i krótkim okresie adaptacji w nowym otoczeniu, zalecamy przesadzenie rośliny w dobrze zdrenowane i przepuszczalne podłoże, które ograniczy powstawanie zastojów wody prowadzących do gnicia korzeni. W tym celu świetnie sprawdzi się ziemia dla kaktusów i sukulentów, którą znajdziesz w naszym sklepie. Możesz również samodzielnie wykonać mieszankę ze składników zwiększających przepuszczalność, takich jak piasek, wermikulit lub perlit.

Hatiora dla kolekcjonerów i nie tylko

Hatiora jest gatunkiem, który bardzo często kupowany jest z myślą o obdarowaniu miłośnika egzotycznej roślinności, który kolekcjonuje oryginalne okazy doniczkowe.

Główną przyczyną jest jej niesamowity wygląd, który przypomina… nieco niesforną fryzurkę ;), przez co genialnie prezentuje się w doniczkach o kształcie głowy.

Gęsty pokrój początkowo przybiera pionową formę, by w miarę upływu czasu i wzrostu rośliny przekształcić się w zwisające, delikatne pędy. Co ciekawe, hatiora to nie tylko zielony sukulent, ponieważ jednym z atutów rośliny jest zdolność kwitnienia! Kwiaty hatiory są drobne, aczkolwiek są dodatkową ozdobą tej wdzięcznej roślinki.

Ale hatiora ma jeszcze jedną, ważną zaletę – jest rośliną nietoksyczną, bezpieczną dla małych dzieci oraz zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów, które uwielbiają podgryzać liście i pędy roślin doniczkowych. Kupując hatiorę nie tylko nie musisz martwić się o ich zdrowie, ale także zyskujesz niebanalną i efektowną dekorację do swojego wnętrza.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.