Oxalis triangularis to niewielka bylina, która pomimo kruchego i delikatnego wyglądu, jest roślinką bardzo odporną, dzięki czemu coraz śmielej wkracza do naszych wnętrz, zyskując na popularności. Zwłaszcza u osób, które szukają efektownej dekoracji, niewymagającej czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zobacz, jakie warunki lubi szczawik trójkątny i jak uprawiać go w domu?
Słówko o szczawiku trójkątnym
Szczawik trójkątny to roślina wieloletnia, która w naturze porasta obszary Brazylii. Oprócz tego można ją również spotkać w Europie oraz Południowej Afryce. Ponieważ pochodzi z ciepłych i wilgotnych terenów, w rodzimych warunkach klimatycznych uprawiana jest zazwyczaj jako roślina doniczkowa. Sezonowo może być także wysadzana na rabatach, aczkolwiek znacznie lepiej sprawdzi się w roli dekoracji wnętrza, balkonu lub tarasu.
Oxalis triangularis należy do niezwykle licznej rodziny szczawikowatych. Niektóre źródła wykazują, że wśród całego rodzaju znajduje się nawet 700 różnorodnych gatunków, a większość z nich klasyfikowana jest jako pospolite chwasty. Na szczęście nie wszystkie, bo opisywany dziś szczawik to prawdziwa perełka o wielu intrygujących właściwościach.
Jak wygląda szczawik trójkątny?
Oxalis to urocza i wdzięczna bylina, która osiąga zazwyczaj ok. 20 cm wysokości. Niektóre egzemplarze mogą być nieco większe, jednak w większości przypadków nie przekroczą 25 cm. Są więc idealne do uprawy doniczkowej.
Ogromnym atutem roślinki są jej trójdzielne, trójkątne liście, które do złudzenia przypominają znaną nam koniczynę. W zależności od odmiany mogą być wybarwione na zielono lub fioletowo, ale w każdym przypadku zdobi je charakterystyczny jaśniejszy malunek, znajdujący się na środku blaszki liściowej. Rosną na długich, delikatnych ogonkach, dzięki czemu całość przybiera formę kępy.
Oprócz barwnych liści szczawik wyróżnia się także długim kwitnieniem. Subtelne, dzwonkowate kwiatuszki o białym lub lekko liliowym kolorze, zebrane są w luźne kwiatostany i zdobią roślinkę nawet 6 miesięcy w roku.
Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że pod względem długości kwitnienia, oxalis należy do czołówki najdłużej kwitnących roślin doniczkowych, uprawianych w domowych warunkach.
![](https://lolaflora.pl/wp-content/uploads/2025/01/Oxalis-triangularis2-1024x683.jpg)
Jakie odmiany szczawika znajdziesz w sklepach ogrodniczych?
Najbardziej popularną odmianą szczawika jest ’Aga’ o purpurowo-fioletowych liściach z jaśniejszym, różowym wypełnieniem i białymi kwiatuszkami. Jeśli jednak poszukujesz zielonego okazu, zerknij na odmiany ’Pink Paula’ i ’Karo Silver’. Przedstawiciele obu odmian mają zielone listki z białym rysunkiem, jednak różnią się kolorem kwiatów. Pink Paula ma różowe, ozdobne kwiaty, natomiast Karo Silver białe.
Szczawik trójkątny, czyli koniczynka szczęścia o intrygujących właściwościach
Zanim opowiem Ci, w jaki sposób uprawiać szczawika, muszę jeszcze wspomnieć o dwóch, a nawet trzech walorach roślinki. Być może dzięki nim jeszcze bardziej pokuszę Cię do zakupu swojego małego okazu.
- Szczawik, w zależności od ilości wyparowywanej wody, otwiera swoje listki pod wpływem słońca i zamyka je niczym małe parasolki, gdy jest ciemno. Gwarantuję, że obserwowanie tego tańca jest szalenie intrygujące i cieszy oczy.
- Sprawdzi się nie tylko jako ozdoba wnętrza, ale również talerza, ponieważ jest roślinką jadalną. Charakteryzuje go kwaśny smak, dlatego sprawdzi się jako orzeźwiający dodatek do dań lub jako element dekoracyjny. Co ciekawe, do swoich eksperymentów kulinarnych możesz wykorzystać zarówno listki, jak i kwiatki szczawika. Ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego, nie można przesadzać z ilością szczawika w potrawach. Zwłaszcza jeśli Twoim problemem jest reumatyzm lub kamica nerkowa.
- Roślinka jest całkowicie bezpieczna dla dzieci i czworonożnych przyjaciół domu, więc jeśli zastanawiasz się, czy kupno szczawika to dobra decyzja, to cóż – mogę jedynie potwierdzić 🙂
No i na koniec jeszcze jedna ciekawostka.
Zważywszy na charakterystyczny kształt liści, szczawik nazywany jest często koniczyną szczęścia, a niektórych krajach (głównie w krajach, z których się wywodzi), daje się go w styczniu, jako symbol przepowiadający obfity i pomyślny rok. Czy istnieje bardziej przekonujący argument, by mieć go w swoim otoczeniu?
Oxalis triangularis – pielęgnacja szczawika trójkątnego
Szczawika możesz uprawiać w domu lub na balkonie. Jeśli Twój ogród umiejscowiony jest w cieplejszych obszarach kraju, a do tego jest dobrze nasłoneczniony, możesz zdecydować się na obsadzenie byliną rabat. Należy jednak podkreślić, że nie jest mrozoodporny, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na czas zimowych spadków temperatury.
Stanowisko dla szczawika
Bylina uwielbia światło, dlatego niezbędne są stanowiska ze stałym dostępem do promieni słonecznych. Idealne będzie okno ze wschodnią wystawą, a w przypadku okien wychodzących na południe, najbezpieczniej będzie postawić doniczkę nieco dalej. Palące słońce może spowodować odbarwianie się liści na brązowo oraz pogorszenie wyglądu całej roślinki.
Optymalna temperatura do uprawy szczawika to ok. 20°C. Latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, można wystawić roślinkę na balkon lub taras, pamiętając o niekorzystnym wpływie ostrego słońca na kondycję szczawika. Zalecamy, by cieniować roślinkę lub przestawić w miejsce, które zapewni jej wystarczająco dużo światła, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na jej wygląd.
![](https://lolaflora.pl/wp-content/uploads/2025/01/Oxalis-triangularis2-1-1024x683.jpg)
Jakie podłoże dla szczawika trójkątnego?
W kwestii podłoża koniczynka zalicza się do gatunków niezwykle tolerancyjnych i nie ma specjalnych wymagań. Najlepiej sprawdzi się gleba lekko kwaśna, żyzna i dobrze przepuszczalna, jednak szczawik poradzi sobie nawet w uniwersalnym podłożu do kwiatów, który kupisz niemal w każdej kwiaciarni i sklepie ogrodniczym. Żeby nieco je rozluźnić, możesz samodzielnie wymieszać ziemię z korą lub innym preparatem rozluźniającym podłoże.
Szczawik trójkątny – podlewanie
Roślinka lubi obfite podlewanie, aczkolwiek należy to robić dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża zdąży już przeschnąć. Ponieważ w budowie szczawika występują korzenie spichrzowe magazynujące wodę, zbyt częste podlewanie mogłoby spowodować gnicie systemu korzeniowego i stopniowe obumieranie roślinki.
Do podlewania najlepiej wykorzystać odstaną wodę w temperaturze pokojowej.
Jak uprawiać szczawika trójkątnego?
Naturalnym cyklem rozwojowym szczawika jest sezonowe usychanie części naziemnej, co skutkuje okresową utratą walorów wizualnych. Nie inaczej wygląda uprawa doniczkowa, dlatego po sezonie wegetacyjnym, gdy roślinka przekwitnie, a jej listki zaczną brązowieć, ogranicz podlewanie, nawożenie i pozwól jej przejść w stan spoczynku. Zasuszona roślinka z pewnością nie będzie wyglądała tak okazale, jak wcześniej, ale spokojnie, wraz z nadejściem wiosny, niczym Feniks, odrodzi się ponownie.
W jaki sposób możesz przechować szczawika do wiosny?
Jednym ze sposobów, który osobiście bardziej polecam, to obcięcie całej zasuszonej części naziemnej. Pamiętaj, by nie przycinać uschniętych gałązek zbyt wcześnie, ponieważ cebulki dość długo pobierają z liści związki pokarmowe. Nawet wtedy, gdy pozornie są już zeschnięte. Przedwczesne usunięcie może doprowadzić do osłabienia cebulek, a tym samym – zmniejszy się odporność materiału sadzeniowego, niezbędnego do ponownego rozwinięcia się rośliny na wiosnę.
Druga metoda to po prostu przestawienie doniczki z uschniętą roślinką w chłodne miejsce aż do marca. Wraz z początkiem wiosny wystarczy wyjąć z podłoża kłącza szczawika, rozdzielić według potrzeb i wsadzić do nowej ziemi. Jeśli wybierzesz tę metodę, pamiętaj, by co 3 lata zastosować pierwszy sposób, czyli obcięcie do zera części naziemnej. W przeciwnym razie po kilku latach szczawik zacznie stopniowo tracić swoją prezencję, co ostatecznie może skutkować utratą roślinki.
Rozmnażanie szczawika
Ponieważ naturalny cykl rozwoju szczawika wymaga corocznego przesadzania i zmiany podłoża, rozmnażanie byliny jest niezwykle proste. Wystarczy wyjąć pozostałe w doniczce kłącza, które zimowały w podłożu i delikatnie je rozdzielić na mniejsze fragmenty, które następnie trzeba wsadzić do doniczki po ok. 8 sztuk w jednym pojemniku.
Po upływie mniej więcej 7 tygodni można zacząć stopniowo dokarmiać roślinkę nawozem do roślin kwitnących.
Łatwy w uprawie szczawik trójkątny w sklepie Lola Flora
Jak widzisz uprawa koniczynki szczęścia, czyli oxalis triangularis nie jest zajęciem trudnym i nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Polecany jest głównie początkującym miłośnikom roślinności. Głównie z powodu wysokiej wytrzymałości na drobne zaniedbania pielęgnacyjne, a także niską podatność na ataki szkodników i choroby grzybowe, co potwierdzają opinie naszych zadowolonych klientów.
Do tego jest naprawdę uroczą roślinką, która bardzo długo kwitnie, choć już same liście są wystarczająco dekoracyjne. Zerknij do naszego sklepu i wybierz swój egzemplarz szczawika. Niech Tobie również przynosi szczęście! 🙂
![Edyta Kazmierska](https://lolaflora.pl/wp-content/uploads/2024/12/Edyta-Kazmierska-e1734336189731.png)
Prowadzę sklep ogrodniczy Lolaflora oraz bloga o tej samej nazwie. Znajdziecie tutaj wiele porad dotyczących sadzenia, przycinanie i pielęgnacji roślin 🙂