Aspidistra wyniosła – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Zieleń daje odpocząć wzrokowi i ładnie wygląda w domu czy biurze. Jednak nie każdy ma tzw. rękę do roślin. Innymi słowy:  zapracowani zapominają o podlewaniu i nie wiedzą, jak dobrać odpowiednie stanowisko.  Aspidistra wyniosła idealnie nadaje się dla takich osób.

Aspidistra wyniosła – najmniej wymagająca roślina doniczkowa?

Patrząc na zdjęcia zjawiskowych roślin o ciekawym pokroju i ciemnozielonych liściach można westchnąć – gdyby tylko mieć czas na to, by dobierać gatunki, a potem zajmować się tak wymyślnymi okazami…  Aspidistra wyniosła to na tym tle prawdziwa niespodzianka, bo nie dość, że ciekawie się prezentuje, to jeszcze jest bardzo łatwa w uprawie.

Ma bujną historię – już na obrazach i zdjęciach z wiktoriańskich domów można zauważyć, jak z dala od źródła słońca na pianinie lub serwantce stoi właśnie ona – aspidistra. Inne rośliny doniczkowe zyskują sławę, a następnie spektakularnie wychodzą z mody. Ta niezwykła roślina pokojowa bez dużych wymagań to na ich tle wyjątek.

Jak się nią zajmować, a właściwie… jak się nią nie zajmować 😉 ?

Wpadła Ci w oko aspidistra? Oto, co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz tę roślinę:

  • nie potrzebuje dużo światła – może stać w łazience czy hallu z małym oknem, to jedna z najbardziej odpornych na małą ilość światła roślin;
  • warto ją podlewać raz w tygodniu latem i nawet co dwa tygodnie zimą.  Sprawdzi się, jeśli często wyjeżdżasz;
  • jeśli zdarzy Ci się ją za mocno podlać przed wyjazdem, to też się nie przejmuj -aspidistra zniesie od czasu do czasu nadmiar wody;
  • nie ma znaczenia, czy masz w mieszkaniu dobrze nawilżone, czy suche powietrze.
  • Nawet pozostawiona przy otwartym oknie nie powinna zmarnieć – aspidistra znosi temperatury od 10 stopni i przeciągi.

Ci, którzy nigdy nie przesadzali roślin i nie wiedzą, jak się za to zabrać, też nie muszą się obawiać uprawy aspidistry – rośnie powoli, więc nie trzeba jej często przesadzać.

Wyniosła aspidistra elatior – przesadzanie

Jeśli masz zamiar przesadzić roślinę, na dnie donicy jako przepuszczalne podłoże umieść nieco keramzytu. Do posadzenia w donicy wystarczy ziemia uniwersalna, idealnie sprawdzi się do tego nasza ziemia do roślin zielonych. Te kwiaty doniczkowe należy też przesadzać wtedy, gdy zauważysz, że korzenie wyrastają już poza doniczkę przez otwory umieszczone w jej dnie i że brakuje w niej już miejsca. Każdą roślinę doniczkową po zakupie należy przesadzić, najlepiej w czasie dwóch tygodniu do kilku miesięcy po przyniesieniu do domu.

Również rozmnażanie jest wyjątkowo proste. Przy okazji przesadzania wystarczy oddzielić część korzenia z liśćmi, a uzyskane mniejsze okazy umieścić dobrze osadzone w dwóch różnych doniczkach. Dzięki swojej wytrzymałości od razu po przesadzeniu w nowe podłoże podlana roślina znajdzie zastosowanie jako prezent – aspidistra wyniosła wytrzyma kolejne tygodnie bez opieki, a jej ostro zakończone liście ani na chwilę nie opadną. Nawożenie nie jest wymagane.

Czy da się jej jakoś zaszkodzić? Chyba jedyne, co jej nie sprzyja, to silne nasłonecznienie. Jeśli liście nie są już skórzaste i ciemnozielone, a zamiast tego sprawiają wrażenie przepalonych, to prawdopodobnie aspidistra wyniosła za długo stała na słońcu i należałoby ją przenieść w lepsze miejsce.

Aspidistra elatior i inne rośliny doniczkowe z tej rodziny

To właśnie wyniosła aspidistra elatior jest tak uwielbiana przez zapominalskich. Poza niezwykłą odpornością jej liście są też ostro zakończone, co tłumaczy jej przydomek: „żelazny liść”.

Liście na wzniesionych, długich ogonkach stanowią dekorację samą w sobie, a w pięknej doniczce staną się główną ozdobą minimalistycznego wnętrza.

W stanie dzikim aspidistra elatior rośnie w cienistych lasach Azji. W polskich ogrodach jest dla niej za zimno, ale świetnie sprawdzi się w domu. W naszym sklepie znajdziesz ją najczęściej w kilku rozmiarach – zobacz, który produkt z tej kategorii jest aktualnie dostępny.

Rzadziej spotykana jest aspidistra elatior variegata o dwukolorowych liściach bardzo przypominających gatunki takie jak dracena czy sanseveria.

Aspidistra – czym jeszcze zaskakują te kwiaty doniczkowe?

Poza wymienionymi cechami, odporna i wyniosła aspidistra ma też kilka innych ciekawych właściwości:

  • jej ładne, skórzaste liście długo utrzymują świeżość – dlatego znajdują zastosowanie jako ozdoba bukietów.
  • Aspidistra wyniosła kwitnie rzadko, krótko i mało spektakularnie – drobnymi, fioletowymi kwiatkami tuż nad ziemią.
  • Wyniosła aspidistra spodoba się palaczom, bo w przeciwieństwie do wielu innych roślin, dobrze zniesie dym tytoniowy, opary kuchenne czy kurz.
  • możesz ją zostawić bez opieki również wtedy, gdy  masz zwierzęta domowe – wyniosła aspidistra elatior nie wpływa negatywnie na ich zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *